Ani při částečné nezaměstnanosti nemusíte hned propouštět
I když na vaši firmu přijdou těžké časy a vy nemůžete v uvedené chvíli přidělovat zaměstnancům práci v tom rozsahu, jak je stanoveno v pracovní smlouvě v souladu s paragrafy zákoníku práce, nemusíte nutně zoufat a propadat panice. Od prvního října 2015 je zde totiž nový příspěvek, na částečnou nezaměstnanost, který má zaměstnavatelům pomoci uvedenou krizi řešit.
Podaná ruka zaměstnavatelům
Novela zákona o zaměstnanosti, která je účinná od 1.10.2015 přináší více novinek o kterých se na našich stránkách ještě dočtete, dnes se však chceme zabývat situací zaměstnavatelů, kteří nemohou z odůvodněných příčin přidělovat svým zaměstnancům práci ve stanoveném rozsahu. Jedná se o překážky v práci na straně zaměstnavatele, které vymezuje zákon č.262/2006 zákoníku práce, způsobené
- nepříznivými povětrnostními podmínkami,
- přechodnou závadou na pracovním zařízení,
- přechodné omezení odbytu výroby nebo poptávky po službách.
V uvedených případech má zaměstnanec podle zákoníku práce na náhradu mzdy ve výši nejméně 60% průměrného výdělku. Jenže, kde v krizi vzít na výdělky zaměstnanců? A právě s tím teď díky zákonu o zaměstnanosti č.203/2015 pomůže zaměstnavatelům stát prostřednictvím poskytnutého příspěvku na částečnou nezaměstnanost a zaměstnanci nemusí být v takovém případě propouštěni.
Jak to funguje?
Ve chvíli, kdy se zaměstnavatel dostane do uvedené nepříznivé situace může tedy požádat o vyplácení příspěvku na částečnou nezaměstnanost.
Příspěvek vyplácí úřad práce při dodržení závazných předem daných podmínek.
- Může být vyplácen maximálně po dobu jednoho roku. Základní varianta je poskytnutí příspěvku na 6 měsíců a poté je možné požádat ještě o prodloužení této lhůty.
- Poskytuje se 20% průměrného výdělku zaměstnance. Výše příspěvku vychází z aktuálně platné průměrné mzdy nejvýše se poskytuje její 0,125 násobek průměrné mzdy
- Co musí zaměstnavatel splnit ke získání příspěvku?
- Prokazatelně nemůže zaměstnanci přidělovat práci nejméně v rozsahu 20% ze stanovené týdenní pracovní doby a důvodem musí být výše uvedené překážky v práci na jeho straně.
- Od uzavření dohody o poskytnutí uvedeného příspěvku se zaměstnavatel zavazuje, že bude zaměstnanci poskytovat náhradu mzdy alespoň 70% z průměrného výdělku. Předpokládá se, že zákonných 60%, které zaměstnanci přísluší již poskytuje.
- Při poskytování příspěvku se zaměstnavatel musí zavázat, že po dobu, kdy mu bude uvedená částka poskytována neukončí se zaměstnanci pracovní poměr z organizačních důvodů.
- Nutný je souhlas vlády s poskytnutím příspěvku zaměstnavateli.
- Svoji situaci, která je důvodem k žádosti musí zaměstnavatel, řádně popsat a doložit příslušnými doklady, které ji prokazují a současně uvést kroky, které podniká a podnikne k její nápravě.
Doložit se musí též
- seznam zaměstnanců, kterých se situace týká,
- bezdlužnost zaměstnavatele a
- potvrzení o zřízeném účtu u peněžního ústavu.
Situace kdy na příspěvek nárok není
Ve většině situací se najdou výjimky na které se nárok nevztahuje ani zde tomu není jinak. Příspěvek na částečnou nezaměstnanost nemůže získat
státní fond a
stát nebo územní správní celek na pozici zaměstnavatele.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací