Banky budou při posuzování žádostí o hypotéky i v roce 2018 stále přísnější
Při žádosti o hypotéku bude hrát stále zásadnější roli dostatečná výše příjmů žadatele a jeho schopnost splácet. Banky nastavují stále přísnější systém hodnocení bonity klientů a v daném trendu nepoleví ani v roce 2018.
Rozhoduje především porovnání příjmů vůči závazkům a zástavní hodnota nemovitosti
Banky poskytující hypotéky si všeobecně stále více hlídají a prověřují, zda bude žadatel schopen dostát závazku a úvěr splácet.
Protože novela zákona o spotřebitelském úvěru nestanoví striktně a jednoznačně parametry dostatečné výše příjmů žadatele. Může mít každá banka na posouzení bonity klienta stanoveny vlastní a trochu jiné podmínky. Jsou zde sice Českou národní bankou doporučené hodnoty, ze kterých by se při rozhodování o poskytnutí či neposkytnutí úvěru mělo vycházet, ale není to pro banky povinné nařízení.
V zásadě sice všechny banky zajímá výše čistého ročního příjmu žadatele a naproti tomu výše všech jeho závazků, dluhů a povinných měsíčních/ročních splátek. Dalším zásadním kritériem pro banky je poměr mezi požadovanou výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti, kterou je úvěr zajišťován. Tyto ukazatele radí ve svých doporučeních používat i uvedená Česká národní banka a doporučuje i konkrétní hodnoty, které by měly být pro banku klíčové a pokud se příjmy žadatele pohybují na hranici těchto hodnot, měly by být banky s poskytnutím úvěru opatrné. Jak je ale uvedeno výše, uvedené hodnoty jsou pouze doporučené a ne ze zákona povinné.
Banky si doporučené hodnoty pro poskytování hypoték osvojují každá po svém a v jiném čase
Banky se doporučovaným hodnotám a limitům pro zjišťování platební schopnosti žadatelů o úvěr nebrání a postupně je přijímají, ale každá po částech a v jiném období. Některé banky již doporučení přijaly, jiné si je zavádějí postupně a opatrně.
Žádost o hypotéku se vyplatí alespoň konzultovat s úvěrovým poradcem
Jak vyplývá z výše uvedené situace, tatáž žádost může být u každé banky posuzována trochu jinak zkratky DTI, DSTI a LTV, pod kterými se skrývají ony klíčové hodnoty pro poskytnutí úvěru, mohou být u každé banky provázeny jinou číslovkou. Při žádosti o hypotéku se tedy stále více vyplatí nenechávat věci náhodě a danou žádost konzultovat případně rovnou i tvořit s pomocí úvěrového poradce, který vysvětlí pojmy, ukáže rozdíly a pomůže hledat nejlepší řešení podle individuální situace žadatele.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky v manželství
Možnost využití daňového odpočtu z hypotéky přináší manželům, kteří se rozhodli pořídit si společné…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky v přiznání podávaném v roce 2024
Ve světě financí a daní se každoročně objevují příležitosti, jak ušetřit a optimalizovat vlastní výdaje.…
Více informací