Biometrické podpisy posouvají vpřed nejen komunikaci podnikatelskou ale i komunikaci s veřejnou správou či zdravotnictvím
Na zkvalitňování a rozšiřování procesu digitalizace se klade stále větší důraz v oblasti podnikání i v sektoru veřejné správy. Klíčovým prvkem v dané oblasti je zejména pružná digitální komunikace a nepostradatelným pomocníkem dané komunikace je digitalizovaný podpis. Trendem, který v dané oblasti stále více vystupuje do popředí nejen v zahraničí, ale i u nás jsou moderní biometrické podpisy srovnatelné s originálním ručním podpisem.
Biometrický podpis je plně srovnatelný s vlastnoručním a nevyžaduje žádné speciální podpisové zařízení
Bez jednoznačné nezaměnitelné identifikace vlastnoručním podpisem se neobejde stále více zásadních dokumentů v životě téměř každého z nás. Jak je uvedeno výše, vlastnoruční případně autoritou zaručený digitalizovaný podpis je nepostradatelný v podnikání v komunikaci s úřady či institucemi i jinde. Koronavirová pandemie a s ní související potřeba komunikace na dálku ještě zvýšila potřebu kvalitního digitalizovaného podpisu. Situace kolem digitálního podepisování se také neustále inovuje a zdokonaluje a i v naší zemi je již možné používat nejmodernější technologii na tomto poli, kterou je biometrický podpis.
Biometrický podpis je nejmodernější typ digitalizovaného podpisu jedince. Tento typ podpisu je podle odborníků plně srovnatelný s podpisem vlastnoručním. Písmoznalci mohou z daného podpisu číst stejné údaje o osobě podepsaného, jako v případě klasického vlastnoručního podpisu, Biometrický podpis však obsahuje i další údaje, které z vlastnoručního podpisu už ani znalec nevyčte. Biometrický podpis totiž prozradí i datum, čas a zeměpisnou polohu a dává tak přesné údaje i o tom, kde a kdy byl dokument podepsán.
Zásadní u biometrického podpisu je, že k jeho realizaci není třeba žádné specializované podpisové zařízení a je možné se tudíž podepsat na každém dotykovém zařízení prstem či perem.
Uvedená možnost podepisování je v naší zemi již od roku 2018, avšak stále není využívána v takovém měřítku, jak by mohla a poskytovala plnou efektivitu a komfort, který je takováto možnost podepisování schopna poskytnout. Důvodem této situace je velká opatrnost před neznámou novinkou. Současný stále nutnější rozvoj komunikace na dálku však, jak se zdá možná postaví uvedený způsob podepisování do první linie a dá mu jasnou zelenou. Více zde.
Podobné články
Předvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíInformace k zaměstnávání cizinců od července 2024 už jen digitálně
Od prvního července roku 2024 dojde k zásadní administrativní změně u zaměstnávání cizinců na území České…
Více informacíNěkteří zaměstnanci i v roce 2024 přiznání k dani povinně podat musí
Také v roce 2024, stále platí pravidlo, že ne všichni zaměstnanci mohou vyřešit své daňové povinnosti…
Více informací