Black Friday je opět zde a odborníci znovu radí k prověřování slev
Na dnešní pátek 29. listopadu 2019 připadá ten správný Black Friday čili černý pátek a znamená lákání koupěchtivých zákazníků na horentní slevy téměř ve všech obchodech. Současně však pro tento den i letos zůstává v platnosti výstraha, aby se zákazník nad slevou více než, kdy jindy zamyslel, zda jde skutečně o výhodný nákup.
Že sleva nemusí být slevou platí i v roce 2019 a nejen na Black Friday
Black Friday je také nazýván svátkem nakupování a obchodníků, protože uvedená slevová akce avizovaná již dlouho dopředu přiláká k nákupům i ty, kteří se běžně nakupování vyhýbají. Vysoká čísla slev doslova bijí do očí za každým výkladem a jsou obvykle naaranžovaná u toho nejžádanějšího zboží, ale upozornění na výhodné nabídky či fantastické slevy lze v tento den nalézt téměř u každého druhu zboží.
Avšak tvrdá realita prověřená léty nabádá zákazníka v tento den, pří nákupech ke zvýšené ostražitosti, zvláště pokud se má jednat právě o onu výhodnou koupi s fantastickou slevou. Ekonomové a analytici znovu připomínají, že mnozí obchodníci zvláště v tento den nejednají vždy fér a zkouší nejrůznější slevové triky. Ve slevách se v daný den může objevit i zboží nekvalitní, zboží, které lze koupit v jiných obchodech levněji i bez proklamované slevy a další podobné nekalosti.
Když už se zákazník v daný den rozhodne, že chce nakupovat a se slevou je důležité nejdříve se dobře porozhlédnout, porovnat a až poté nakupovat. Uvedené platí jak při nákupech v kamenných obchodech tak při nákupech internetových. Velkým pomocníkem v dané situaci jsou internetové srovnávače cen a pomoci může i prověření obchodu přes web České obchodní inspekce, který také přímo upozorňuje na rizikovost nejednoho e-shopu.
Pozor na podvody je třeba si dát také při platbách a internetové komunikaci
Odborníci upozorňují i na další věc, na kterou je nutné si dávat v touze po slevách velký pozor. Nákupní horečka a touha lidí po slevách se, jak už je výše řečeno zneužívá i na internetu a zdaleka nejde jen o problémy se slevou jako takovou. Podvod může i jednoznačně přímo útočit na zákazníkovu platbu. Podvodníci lákají od zákazníků přístup k bankovnímu účtu a údaje pro mobilní platby. Přes sociální sítě i přes takzvaný WhatsApp se šíří podvody s akcemi obchodních řetězců třeba obchodů Tesco či Lidl s jiných lákajících na nejrůznější slevové poukazy atd. Uvedené řetězce však s nabízeným nemají nic společného a jde zde právě o snahu vylákat z jedince přístup k účtu a podobně.
Podobné články
Studentům, kteří měli v roce 2023 příjem z brigád, se vyplatí podat v roce 2024 daňové přiznání
Také v roce 2023 si mnoho studentů získávalo vlastní příjmy formou drobných přivýdělků nejčastěji na dohody…
Více informacíSlevy na dani opáčko, aneb, co ještě v roce 2024 za rok 2023 využít lze
I v roce 2024 zůstává možnost využití daňových slev a odpočtů jako efektivní nástroj pro snížení daňové…
Více informacíLetní brigády a daně v roce 2023
Léto se rozjíždí na plné obrátky a s ním i zájem o brigády a sezonní přivýdělky. Zájem o brigády je…
Více informacíUživatelé portálu MOJE daně se musí chránit před phishingovými útoky
Finanční správa upozorňuje, že také při používání portálu MOJE daně při podávání přiznání je třeba si…
Více informací