Brexit v realitě a s ním spojené nejčastější otázky podnikatelů
Brexit čili odchod Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU se všemi dopady nastal definitivně po předchozím takzvaně přechodném období 31. prosince 2020. Od 1. ledna 2021 se zásadně změnily podmínky celní i administrativní zejména v oblasti vzájemného obchodování. S čím se nyní musí potýkat čeští podnikatelé, kteří vyvážejí do Spojeného království zboží nebo spolupracují s britskými partnery v tuzemsku?
Změny jsou po Brexitu v certifikaci zboží, celním dohledu, režimu platby DPH, ve vysílání pracovníků na služební cesty i jinde
Přes ujišťování některých politiků, že pro podnikání se toho po Brexitu zase tak příliš nezmění a vše půjde snadno zvládnout je opravdová realita samozřejmě plná změn, z nichž se nejednomu podnikateli, který má ve Spojeném království své podnikatelské aktivity točí hlava.
Jiná musí nyní být certifikace zboží, které jde z naší země na britský trh. Označení našeho zboží značkou CE se musí změnit na značku UKCA.
Obchod se zbožím kvůli vystoupení Británie z celní unie EU podléhá celnímu dohledu, což znamená povinnost na hranicích předkládat celní prohlášení a projít kontrolou. Změnil se také režim u platby DPH i spotřební daně.
Na změny a zjišťování aktuálních informací a požadavků britské strany musí být připraveni i tuzemští zaměstnavatelé vysílající své zaměstnance do dané země na služební cesty. Vízové a další povinnosti spojené s vysláním tuzemských pracovníků do UK jsou zcela v dikci britských úřadů a je důležité sledovat aktuálně platná pravidla, případně se před vysláním informovat na velvyslanectví UK v ČR.
Změny související s Brexitem je však třeba si hlídat třeba i v obchodu s průmyslovým zbožím, vývozu uměleckých děl nebo při převádění zaměstnanců v rámci podniků.
Zkrátka a dobře před uskutečněním všech podnikatelských počinů s UK je nyní více než jindy potřeba informovat se o všem zásadním na stránkách britských úřadů a britské vlády na velvyslanectví a případně také na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Více informací zde.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací