Bude delší dovolená i pro zaměstnance soukromých podniků?
Po perném pracovním výkonu má každý zaměstnanec právo nejen na příslušnou finanční odměnu, ale také na dovolenou k zotavení a načerpání nových sil i chuti do další práce. Jenže i když většina poctivých zaměstnanců podává ty nejlepší výkony jakých je schopna. Délka zaslouženého odpočinku je měřena každému jinak. Možná ale přijde změna. Čtěte s námi dále...
Zaměstnanci soukromé sféry možná nebudou muset závidět státním kolegům dovolenou
Příprava novely zákoníku práce je v plném proudu. Zaměstnanci by se do roka měli dočkat mnoha změn ohledně svého zaměstnávání. Tou která by měla asi nejpozitivnější ohlas je naděje na získání většího počtu dnů k odpočinku a relaxaci. Uzákonění alespoň několika dnů zdravotního volna v roce, které je zatím jen benefitem by uvítala více než polovina zaměstnanců a po větším počtu dnů dovolené by podle průzkumů sáhla většina. V současnosti si zaslouženého pracovního odpočinku mohou státní zaměstnanci užívat pět týdnů v roce, avšak jejich kolegům ze soukromé sféry musí k zotavení stačit týdny čtyři. Po změně tohoto pravidla touží zaměstnanci, ale hlasitě po ní volají i odboráři, kteří by ji chtěli už mít právě v chystané novele zákoníku. „Patříme mezi země s nejdelší pracovní dobou a s tím má korespondovat i možnost odpočinku,“ říkají odboráři.
Zaměstnavatelé se ale přidávat dovolenou bojí, prý na to nemají
Ovšem jak už to tak zpravidla bývá opět mají tábory zaměstnavatelé a odboráři jiný pohled na věc. Otázka delší dovolené zaměstnancům je pro mnoho firem velmi ožehavým tématem, kterému se snaží vyhnout nebo ji alespoň odsouvat. Proti srsti je delší dovolená pro zaměstnance zejména malým a středním firmám, které argumentují tím, že na toto zkrátka nenaleznou finanční prostředky a uzákonění takového opatření by mělo na stabilitu jejich firem zásadně negativní dopad, zvláště pokud přijde jako striktní rychlé opatření.
Když přidávat dovolenou tak pozvolna a každý na co má
Některé z velkých firem by byly ochotny přidat zaměstnancům dovolené, ale spíše postupným navyšováním a ne hned celý týden najednou. Někde už tento trend do praxe zavádějí a zaměstnancům na dovolené přidali. Věc by se měla řešit individuálně podle konkrétních možností firem a ne pod striktním tlakem zákona, ozývají se firmy a k takovému postoji se připojuje i Hospodářská komora ČR. „V uvedené otázce je třeba brát ohled na malé firmy jejichž rozpočty tento krok skutečně nezvládnou. Nelze mít vždy všechno nebo alespoň ne na povel a své požadavky by s ohledem k situaci měly koncipovat i odbory,“ říká k situaci prezident Hospodářské komory, Vladimír Dlouhý.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací