Bude pevná hranice odchodu do důchodu nebo ne?
Budeme se moci těšit na pevně stanovenou jistotu, že v určitém věku si odejdeme užívat zasloužený důchod? Tak právě tahle kýžená jistota se zatím jeví dosti bledě. Ministerstvo práce a sociálních věcí by ji občanům dát chtělo, ale rezort financí nechce ani slyšet.
Jistota vede k vyrovnanosti a působí pozitivně
Většina lidí žije alespoň přiměřeně aktivním životem, pracuje, odvádí státu daně a za tuto činnost by si zasloužila pevnou jistotu důchodu, kdy si bude užívat zasloužené chvíle odpočinku alespoň nějakou dobu. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR přichází v současnosti s návrhem, stanovit pevný termín odchodu do důchodu pro všechny na 65 let věku, aby všichni občané měli viditelnou jasnou hranici. Pevná jistota dává životu řád a může být do určité míry i motivací, že zasloužený odpočinek v určité chvíli přijde. Dnes lidé tuto jistotu nemají protože doba odchodu do důchodu se neustále protahuje a mnozí se důchodu třeba ani nedočkají, protože v uspěchané době tlačící na výkon podlehnou některému z civilizačních či nádorových onemocnění, která nejsou žádnou výjimkou. Dnes se důchodový věk mužů odsouvá každý rok o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce, kdy se toto neustálé odsouvání důchodů zastaví, nikde pevně dáno není, což v lidech vyvolává jasně citelnou, nejistotu, rozladěnost a negativně to pak působí na jejich pracovní motivaci i vztah k odvodům daní i sociálního pojištění a podobně.
Pevná hranice pro důchod 65 let se sledováním a hodnocením
Aby se předešlo výše uvedeným negativním jevům, navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, zastavit neustálé odsouvání hranice odchodu do důchodu na věku 65 let a dále pak průběžně sledovat a každých pět let přehodnocovat vývoj ve společnosti týkající se důchodů. Dle aktuálních zjištění by se následně pak věci měly upravovat. Při přehodnocování by byla sledována především průměrná délka života, úmrtnost, vývoj faktorů tyto skutečnosti ovlivňující a další jevy a podle nich by se následně mohl dále případně upravovat důchodový věk.
O stopce důchodového věku na 65 letech nechce slyšet rezort financí
Ministerstvo financí se však na návrh na jistotu důchodu v 65 letech věku dívá s nevolí a ministryně Marksová nebude mít při prosazování uvedeného návrhu rozhodně lehkou pozici. Ministerstvo financí nechce lidem nechce jednoznačně určit důchodový věk definitivní stopkou, protože se bojí následného kolapsu veřejných rozpočtů, do kterých by náhle nešel dostatek prostředků, protože populace nám stárne a porodnost je nízká. Podle Babišova ministerstva je současný systém stanovení odchodu do důchodu přehledný a pozvolný a každý si dokáže spočítat, kdy do důchodu půjde.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací