Budou zaměstnanci skutečně za stejnou práci brát stejné peníze?
Pracujete v Dolní Lhotě na stejné pozici se stejným zaujetím jako vaše kamarádka v Praze a každá jste jinak pracovně ohodnocena. I to se může stát a stává. Jenže proč tomu tak je a je to vůbec v souladu se zákonem? Podívejme se.
Česká pošta zkoušela dělat rovnější mezi rovnými a málem to řešil soud
Podivný klíč k hodnocení svých zaměstnanců měla Česká pošta, když její pracovníci v Praze měli na výplatních páskách pravidelně o celé tři tisícovky více než jejich kolegové z Olomouce i jiných měst Moravy. Všichni pracovali na pozicích stejné úrovně a přesto měl každý jiný plat. Údajně za vším byla jen snaha vyhovět obecnému trendu vyšších platů ve velkém městě a s tím souvisejícím vyšším nákladům.
Jenže podivné praktiky pošty s platy již před nějakou dobou odhalily odbory a vyzvaly hříšníka k nápravě. Protože žádaná reakce pošty nenastala, rozhodli se odboráři k podání žaloby a konečně se dočkali odezvy. Česká pošta požádala protistranu o jednání, které proběhlo v minulých dnech a jehož výsledkem je slib postupné nápravy věci, tedy srovnání platů do stejné výše. Srovnávání má začít na jaře roku 2016 a platy by měly být řešeny podle pracovních pozic.. Podstatnou maličkostí však je, že celá dohoda byla dojednána pouze ústně a tak se roztrpčení zaměstnanci pošty mohou spoléhat pouze na bystré oko odborářů, kteří by měli dohlédnout na to, že slib je doopravdy plněn.
Odlišný plat pro shodné pracovní pozice se musí zdůvodnit předpisem
Zákoník práce udává, že za totožnou práci mjí jedinci právo i na stejnou odměnu bez ohledu na místo výkonu práce. V případě, že je za stejnou práci vyplácena odměna odlišná musí být vnitřním předpisem podniku jednoznačně specifikováno proč k uvedenému dochází. Důvodem k diferenciaci platu na stejné pozici může být pouze jednoznačně prokázaná vyšší výkonost pracovníka třeba z důvodu rozsáhlejšího vzdělání, ale vždy je potřeba s takovými přespisy zacházet opatrně, aby nedocházelo k poškozování práv občana a nedodržování ustanovení zákoníku práce. Za což pochopitelně hrozí patřičné sankce.
Na www.vedeni-ucetnictvi.cz si se mzdou poradí.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací