Být dobrovolným plátcem DPH se může v mnoha situacích vyplatit
Nejeden podnikatel si možná při pohledu na název tohoto článku významně zaklepe na čelo a podotkne, že k dobrovolnému placení daně by se hlásil jen snílek a bloud, ovšem není to pravda. Dobrovolné placení DPH může naopak přispět k většímu rozvoji a prosperitě firmy.
Dobrovolné placení DPH se vyplatí podnikatelům, kteří nakupují zboží či služby s vyšší sazbou DPH, ale prodávají zboží v nižší sazbě i těm, kdo obchodují se zahraničím, ale nejen jim
Být dobrovolným plátcem DPH se obecně vyplatí podnikatelům s převažující obchodní činností a zvláště pak těm, kteří nejednou nakupují či prodávají zboží nebo služby do i ze zahraničí. Uvedené se týká jak transakcí v rámci EU, tak i transakcí se třetími zeměmi. Při nákupu od firem, které mají v sídlo v EU i nákupech zboží či služeb ze třetích zemí si podnikatel může vždy odečíst DPH na vstupu.
Dobrovolně se přihlásit k DPH a dobrovolně tuto daň platit se vyplatí též podnikatelům, kteří nechtějí zůstat jen u drobného podnikání, ale směřují výš, jejich firmě se daří a roční obrat jim v brzké době překoná milionovou hranici. Při překročení milionové hranice je již registrace i platba DPH stejně nevyhnutelnou povinností.
Dobrovolná registrace a platba DPH se však vyplatí i při tuzemském obchodním podnikání zvláště pokud převažují dodavatelé, kteří již plátci DPH jsou a dodávají jim zboží ve vyšší sazbě 21% DPH a naopak dotčený odběratel zboží prodává se sazbou sníženou 15 či 10 procent DPH. V takovém případě je možné požádat stát o vrácení přeplatku daně.
Plátci DPH navíc bývají ze strany obchodních partnerů vnímáni s větší důvěrou a jako spolehlivější parťáci.
Registrace k DPH je dnes zcela a jen elektronickou záležitostí
Registrace k DPH, ať už je povinná či dobrovolná musí být provedena elektronicky.
Žádost o registraci a platbě DPH se podává Finanční správě prostřednictvím aplikace EPO na internetových stránkách této instituce.
Na uvedených stránkách v oddíle Daňové tiskopisy, se nachází příslušný formulář k danému úkonu, který žadatel elektronicky vyplní a stejnou formou také odešle.
Většinou si úřad k žádosti vyžádá i další podklady o podnikání
I v případě, že se podnikatel k DPH registruje dobrovolně, musí být připraven na to, že finanční úřad budou jeho pohnutky k dobrovolné registraci zajímat a vyžádá si větší či menší množství dokladů o podnikání.
Nic naplat nejrůznější finty podnikatelů s DPH nejsou ničím ojedinělým a úřad tedy většinou žádá doložit:
- jakou podnikatelskou činnost podnikatel provozuje a kde ji vykonává,
- jaký je podnikatelský záměr,
- jaká je podnikatelská historie (smlouvy s dodavateli, odběrateli, roční obrat),
- doklad o bankovním účtu a případně další doklady.
Platba DPH, i když je dobrovolná vždy přinese i další nutné povinnosti než je žádost o registraci a dodání dokladů. Každý plátce DPH povinně vydávat zákazníkům daňové doklady, vést daňovou evidenci a podávat pravidelně měsíčně či čtvrtletně daňové přiznání i kontrolní hlášení. S uvedenými povinnostmi se pak vždy pojí nutnost plnit dané úkoly v určených termínech. A další nutnou povinností je nutná archivace daňových dokladů na dobu 10 let.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací