Česká obchodní inspekce radí nehradit nejistým dodavatelům energií nic, o čem nerozhodl soud
Česká obchodní inspekce upozorňuje, že v posledních měsících opět roste aktivita nepoctivých dodavatelů energií, kteří se snaží využít poslední měsíce před změnou legislativy, aby se ještě stihli nezákonně obohatit provizí z nevýhodných smluv uzavřených s důvěřivými neinformovanými zákazníky nezřídka staršími lidmi. V dané situaci inspekce zákazníkům radí, nenechat se zastrašit a neplatit nic o čem nerozhodl soud.
Když už dojde k uzavření nevýhodné smlouvy s dodavatelem energií, vyplatí se trvat na odstoupení od smlouvy, i když to nejspíš nebude snadné
Nejen blížící se zima, ale i růst inflace opět zvedají ceny energií, což nutí zákazníky ke stále sílícímu tlaku na hledání úspor. A právě uvedený tlak je na druhé straně živnou půdou pro nekalou činnost mnoha prodejců energií.
Nepoctiví prodejci využívané situace a slibují nejen úsporu energie, ale i další výhody, jen když zákazníka přesvědčí k podepsání smlouvy, která prodejci vynese na úkor zákazníka, co možná největší zisk. Zákazník je zpravidla zmanipulován tak, že než podepíše, tak si neuvědomí, jak velmi nevýhodnou smlouvu podepisuje. Po podpisu si sice mnoho zákazníků svoji chybu uvědomí, ale ze strany prodejce se většinou neobjevuje ochota podmínky měnit. Naopak prodejce nezřídka začne vyhrožovat smluvní sankcí za neplnění podmínek a na zákazníka je často použit takový nátlak, kterému podléhá a zaplatí daným podvodníkům často nehoráznou sumu, aby se záležitosti zbavil.
Inspektoři však radí v daném případě zcela jiný postup. Zákazník se v daném případě musí donutit zachovat si chladnou hlavu, nepodléhat výhružkám sankcí od advokátních kanceláří a hlavně nic zbytečně rychle neplatit. O oprávněnosti úhrady nějakých případných poplatků může v daném případě rozhodnout jedině soud.
Oklamaný má samozřejmě právo odstoupit od smlouvy a bránit se
Právo v daném případě samozřejmě stojí na straně zákazníka, který samozřejmě má v dané záležitosti možnost odstoupit od již uzavřené smlouvy. Pokud prodejci začnou vyhrožovat, měl by se zákazník obrátit s prosbou o prošetření záležitosti právě na Českou obchodní inspekci, která záležitost prošetří a podvodníky může pokutovat. Podnět ke kontrole lze udělat přímo na stránkách inspekce přes podatelnu coi.cz.
Už v roce 2022 má dojít ke změně zákonů a založení společností, které, budou moci nabízet změnu dodavatele energií, už bude mnohem těžší
Od roku 2022 by konečně mělo uvedených nekalých praktik s prodejem energií zásadně ubýt. Chystá se totiž změna v zákoně a už nepůjde si jen tak snadno založit společnost, která bude moci lidem nabízet změnu dodavatele energií.
Poskytovatelé daných služeb budou muset mít licenci udělenou Energetickým regulačním úřadem a uvedený úřad si bude také kontrolovat, kdo na základě jím udělené licence vystupuje a zda dodržuje platné zákony.
Podobné články
Okamžik uskutečnění zdanitelného plnění k DPH se v oblasti energetiky změní
Právní řád České republiky se vyznačuje komplexním propojením legislativních předpisů. To znamená, že změny…
Více informacíProdej firem kvůli úsporám zřejmě už nebude osvobozen od daně
Podnikatelé, kteří se chystají prodat firmu nebo činit změny ohledně jejího vlastnictví by měli uvedený krok…
Více informacíUživatelé portálu MOJE daně se musí chránit před phishingovými útoky
Finanční správa upozorňuje, že také při používání portálu MOJE daně při podávání přiznání je třeba si…
Více informacíVarování ČSSZ před falešnými internetovými stránkami lákajícími údaje
Klienti ČSSZ, kteří si chtějí přes internetové stránky ověřit například informace o svých nemocenských…
Více informací