České mzdy daňová zátěž prý nezhubí jinde se prohnou více
Máte pocit,že vaše mzda těžce úpí pod náporem daňových povinností? Nežehrejte mohlo by být hůře. Průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ukázal, že ČR si ohledně daňového zatížení vede dobře a tento ekvivalent se v porovnání s jinými zeměmi pohybuje nízko.
Co nám vlastně stlačuje mzdy?
Co to ta daňová zátěž vlastně je? Co způsobuje, že jsou naše mzdy i při poctivé práci a plném výkonu, jiné než bychom si přáli a nemůžeme dosáhnout na to na co při stejném výkonu dosáhnou v jiných zemích? Daňová zátěž zaměstnance to znamená odvody na daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění, které musí být vypořádány každý měsíc u každého zaměstnance. Velkou část této povinnosti plní přímo zaměstnavatelé, kteří mají za úkol odkrojit povinné částky z takzvaných superhrubých mezd zaměstnanců a svojí povinnou „troškou do mlýna“ na zdravotním a sociálním pojištění se musí podílet i sami zaměstnanci.
Nejvíce naše platy uzurpuje pojistné
To co musíme odvést povinně státu na daních není málo. Nejvíce každému bere pojistné na zdravotní a sociální pojištění. A právě to co musí povinně odvést zaměstnavatel za zaměstnance zatíží naše mzdy nejvíce v loňském roce to bylo necelých 43% přesněji 42,8% podle výpočtů právě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Málo to rozhodně není, ale držíme se na osmém místě mezi nejnižšími. Vychází se z příjmů svobodného bezdětného zaměstnance. Některé země se snaží vysoké daňové zatížení mírnit různými výhodami třeba alespoň pro některé sociální skupiny ale není to pravidlo a netýká se jen zemí s nějakými komplikacemi. Vysoké zatížení je i v zemích pokrokových a rozvinutých třeba v Belgii nebo ve Francii. Nejméně mají mzdy okleštěné daněmi na Novém Zélandu či v Mexiku, tam odvedou státu na daních ze své práce jen 20%
Naše země podporuje rodiny manželství i postižené
Naše země se snaží mírnit daňové zatížení mezd zaměstnanců zvýhodněními a slevami, hlavně pak slevami na děti, kde je možné dosáhnout i na daňový bonus a peníze neodevzdávat, ale naopak získat. Je možné uplatňovat též třeba slevu na manželku s nízkými příjmy, slevu na invaliditu zaměstnance a podobně. A jak ukazuje uvedený průzkum přece jen se snažíme ani daňová podpora rodin není ukotvena všude. Třeba v Řecku, Itálii nebo Finsku zatěžují mzdy rodin téměř stejně jako u zaměstnanců svobodných a bezdětných.
Podobné články
Při kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíNemocenské pojištění si hradí stále menší počet živnostníků
V posledních letech se stává stále zřetelnějším, že počet živnostníků v České republice, kteří se dobrovolně…
Více informacíZ daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů
Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…
Více informacíJak správně postupovat při vylučování nerealizovaných kurzových rozdílů v roce 2024
Nerealizované kurzové rozdíly, které vznikají v důsledku přecenění pohledávek a závazků v cizí měně ke dni…
Více informací