Československý důchod a kdo s ním poradí
Ze společné československé minulosti naší a našeho nejbližšího souseda i dnes vyvstávají situace, které je nutno řešit spoluprací ke spokojenosti občanů obou států. Problematikou, kterou je potřeba se stále zabývat a podávat o ní občanům obou států potřebné a aktuální informace jsou pravidla přiznávání důchodů za roky odpracované ve společném státě.
Kdo přiznává důchod lidem s pracovní minulostí ve druhém státě
Nejeden občan u nás i našich slovenských sousedů uvažuje, jak to bude s jeho důchodem, když za dob společného státu pracoval na obou územích nebo bylo sídlo jeho zaměstnavatele v druhém státě a má odpracovanou dobu pojištění v ČR i SR.
Za doby zaměstnání a pojištění získané ve společném státě přiznává a vyplácí důchod ten stát, na jehož území měl pracovníkův zaměstnavatel sídlo k 31. 12. 1992. I dnes nastávají situace, že lidem žijícím a pracujícím v Česku je přiznáván a vyplácen důchod na Slovensku a opačně.
Za doby pojištění získané od 1. 1. 1993 už každý stát přiznává a vyplácí důchody samostatně jen za doby odpracované na svém území podle svých předpisů a kritérií.
Pravidla pro získávání i vyplácení všech druhů důchodů se v obou státech liší. Jiná kritéria jsou pro důchodový věk i potřebnou dobu pojištění u starobních důchodů. Rozdílná jsou i pravidla získávání a výplaty důchodů invalidních. V ČR řeší důchodové záležitosti Česká správa sociálního zabezpečení. Na Slovensku má uvedenou problematiku na starost instituce s názvem Slovenská pojišťovna sídlící v Bratislavě.
Evidence dob pojištění je vždy vedena ve státě trvalého pobytu
Doby pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod a jeho výpočet se vždy evidují v místě trvalého pobytu budoucího důchodce. Pokud měl jedinec před rozdělením státu trvalý pobyt v Česku a situace se mu nezměnila, je zde i jeho důchodová evidence. Pokud má občan trvalé bydliště na Slovensku má tam i důchodovou evidenci. Pokud se stát trvalého pobytu měnil, změnila působiště i uvedená dokumentace
Žádost o důchod i žádost o výpis důchodového pojištění jedinec podává vždy ve státě s místem trvalého bydliště. Pokud je potřeba získat informace druhého státu k důchodovému řízení občana předávají si je důchodové instituce obou států mezi sebou podle zákonných pravidel ukotvených ve vzájemné smlouvě i pravidel závazných pro členy EU.
Společné poradenské dny k důchodům se konají dvakrát ročně
Jak je vidět důchodová problematika obou států má svá specifika a v mnohých záležitostech nemusí mít občan s pracovní historií v obou uvedených státech jasno ani po konzultaci s důchodovou institucí své země. Pro uvedené případy je zde ještě jedna možnost získání informací.
ČR i SR pořádají už několik let dvakrát ročně společné důchodové dny. Akce se koná střídavě v Česku a na Slovensku. Občané se zde mohou dotazovat právě na zápočet doby pojištění za práci v druhém státě, na pravidla výplaty důchodů i další problematiku související s daným tématem.
Uvedené poradenství je poskytováno bezplatně. Občan, který se přijde poradit, musí mít s sebou občanský průkaz nebo pas a dokumentaci o důchodu, výpis dob pojištění, korespondenci s důchodovými institucemi, případně další doklady, které se týkají daného problému.
Zatím poslední poradenství daného typu se konalo v listopadu 2017 v ČR. Další uvedená akce by tedy měla probíhat na Slovensku zřejmě někdy v jarních měsících 2018. Jakmile bude termín znám, budeme o něm na našich stránkách informovat.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací