Chorvatský ministr financí hájí elektronickou evidenci tržeb
Že by OSVČ kvůli elektronické evidenci tržeb krachovali to Chorvatský ministr financí důrazně odmítá. České ministerstvo financí uspořádalo před několika dny v Praze konferenci o elektronické evidenci tržeb, na níž pozvalo zástupce Chorvatské vlády a především tamějšího ministra financí Borise Lalovace, aby popsali své zkušenosti s elektronickou evidencí tržeb v praxi.
Příčinou krachu podnikatelů bylo neplnění povinností
Chorvaté uvádějí, že hlavním smyslem zavedení elektronické evidence v jejich zemi nebylo, nachytat podnikatele při nečestném jednání ohledně daňových povinností, ale prioritou bylo snížit daně tak, aby je podnikatelé platili nevyhýbali se jim a dašlo tím k ozdravení trhu a ekonomickému růstu.
Ministr financí Boris Lalovac se zároveň ohradil proti argumentům, že v souvislosti s elektronickou evidencí zkrachovalo v Chorvatsku několik tisíc podnikatelů, kteří neunesli její důsledky. Uvedený ministr sice připouští, že svou činnost ukončilo několik tisíc podnikatelů, ale zároveň vysvětluje, že se tak stalo proto, že uvedení,“Neplnili to co bylo jejich povinností, neposílali výkazy a proto na své jednání doplatili a svou činnost museli ukončit.“
Ani drobní podnikatelé a živnostníci neměli v Chorvatsku s přechodem na elektronickou evidenci žádné drastické a nepřekonatelné problémy. Počet drobných podnikatelů se v uvedené souvislosti nijak výrazně nezměnil, část jich pouze přešla k výdajovým paušálům.
I v Chorvatsku se zavedení evidence chystalo a bylo předmětem diskusí
Zároveň i Chorvaté přiznávají, že ani u nich nešlo vše vždy jen hladce a bez problémů. I zde hledali řešení jak technicky co nejlépe celý proces zvládnout, jak zabezpečit citlivá data před zneužitím a jak předejít případnému zmatku vzniklému na pokladnách. Celý proces se ale nakonec zvládl a funguje.
České ministerstvo financí samo připouští, že každá země má svá specifika, kterým systém přizpůsobuje. Chorvatsko má tvrdší postihy za maření evidence tržeb a platí se zde také certifikační poplatek za to, že podnikatel může odesílat data na server Finanční správy. U nás se certifikační poplatek platit nebude a pokuty za maření evidence tržeb budou maximálně 500 000 Kč, zatímco v Chorvatsku je to přes milion korun.
Zároveň se náš ministr financí Andrej Babiš snažil na konferenci rozptýlit obavy českých podnikatelů ze zneužití dat, která budou při evidenci odesílána na Finanční správu. „Odesílanými údaji budou jen čísla, která se nedají zneužít. To co bude odcházet na finanční správu, bude číselný výkaz tržby a ne obsah účtenky,“ zdůraznil na konferenci Babiš.
I šéf české Finanční správy ujišťuje naše podnikatele, že s uvedenými daty budou zacházet pouze pověření a prověření pracovníci.
Zástupci českých podnikatelů Vladimír Dlouhý za Hospodářskou komoru a Karel Havlíček za Asociaci malých a středních podnikatelů a živnostníků, odcházeli z konference s pocitem že byli vyslyšeni ohledně nastavení odezvy serverů Finanční správy ČR a také ohledně zrušení povinnosti vzít si účtenku a nepovinnosti zavést účtenkovou loterii.
Podobné články
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíNěkteří zaměstnanci i v roce 2024 přiznání k dani povinně podat musí
Také v roce 2024, stále platí pravidlo, že ne všichni zaměstnanci mohou vyřešit své daňové povinnosti…
Více informacíPreventivní restrukturalizace chrání před úpadkem jen při snaze a disciplíně
Preventivní restrukturalizace představuje zákonně uznaný nástroj, který aktivně chrání podnikatele před hrozbou…
Více informacíZměny v odpočtu DPH u vybraného osobního automobilu od 1. 1. 2024
Generální finanční ředitelství České republiky upozorňuje na změny, které se od 1. ledna 2024 nastaly u odpočtu…
Více informací