Chyby v přehledech pro pojišťovny i ČSSZ se dají a musí opravit
Chyby při vyplňování přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny jsou jevem poměrně častým. Zásadní je, aby si každý poplatník v takové situaci uvědomil nejen to, že chyby jdou opravit, ale především to, že oprava ze zákona provedena být musí, jinak hrozí problémy.
Oprava chyby zjištěné ještě před odesláním přehledu je nejsnazší
Zejména v éře digitalizace a elektronické komunikace s úřady je oprava chyb usnadněna pro přehledy, které ještě nebyly odeslány. Moderní elektronické systémy často obsahují kontrolní mechanismy, které poplatníka na případné chyby upozorní ještě před finálním odesláním dokumentu. V takovém případě stačí, aby subjekt provedl potřebné korekce v údajích a následně přehled odeslal.
Chybu v přehledu již odeslaném je třeba řešit přehledem opravným
Situace se však stává o něco složitější, pokud je chyba objevena až po odeslání přehledu. V takovém případě je nutné zahájit proces opravy, který vyžaduje podání opravného přehledu. Důležité je si uvědomit, že pro tento účel neexistuje žádný speciální formulář; místo toho se použije stejný formulář, který byl použit při původním podání. To znamená, že je potřeba formulář vyplnit znovu, tentokrát s korektními údaji, a označit, že se jedná o opravný přehled.
Pokud se jedná o chybu v pojistném pro ČSSZ, je třeba při opravě uvést novou výši vyměřovacího i daňového základu
V kontextu opravných přehledů je nezbytné, aby osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uvedly příčinu, která vedla k nutnosti opravy. Jestliže se oprava týká změny výše pojistného zasílaného ČSSZ, je důležité, aby opravný přehled obsahoval novou výši daňového základu a nově vypočítanou výši vyměřovacího základu. Rozdíl mezi výší pojistného, kterou poplatník uhradil nebo měl uhradit podle řádně podaného přehledu a novou výší pojistného podle opravného přehledu je třeba uhradit do 8 dnů, kdy byl nebo měl být podán opravný přehled. Důležitým pravidlem je, že nový vyměřovací základ nesmí být nižší než základ uvedený v původním přehledu. Poplatník musí také prokázat důvody, které vedly k nutnosti změny vyměřovacího základu.
V případě, že se následně ukáže, že vyměřovací základ pro pojistné byl stanoven nižší, než byl ve skutečnosti, je možné a povinné předložit opravný přehled. Tato možnost je omezena časovým rámcem, který dovoluje podání opravného přehledu nejpozději do tří měsíců od chvíle, kdy se poplatník dozvěděl o potřebě opravy. V takovém přehledu se opět uvede nová výše daňového základu a případně i nová výše příjmů a výdajů, což vede k aktualizaci vyměřovacího základu.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíChyby se přehledům pro zdravotní pojišťovny i ČSSZ nevyhýbají ani v roce 2024
Jednou z nejdůležitějších povinností, které na OSVČ čekají vzápětí po podání daňového přiznání, je…
Více informacíJak vyplnit Přehled pro ČSSZ v roce 2024
Jednou z nutných podnikatelských povinností, které musí být každý rok splněny, je pravidelné vyplnění…
Více informací