Co je dobré vědět o důchodech?
Alespoň základní informovanost se člověku vyplatí. Vědět něco o důchodech může pomoci zbavit se některých strachů a nejistot. Informace o výpočtu důchodů a jejich přibližné výši, nebo třeba o přivýdělku v důchodu mohou být užitečné mnohem dříve, než se důchod přiblíží. Pojďme si přiblížit nejčastější otázky ohledně starobních důchodů.
Jaká asi bude přibližná výše důchodu?
Internet nás dnes provází téměř na každém kroku. Najdeme zde i kalkulačky k výpočtu nejrůznějších dávek. Jedna z těchto kalkulaček nám po zadání několika údajů pomůže s výpočtem výše důchodu. Pro přesnější informaci o výši budoucího důchodu může občan požádat o informativní list důchodového pojištění. O tento list se žádá písemně na příslušné správě sociálního zabezpečení, která v případě nejasností poskytne i další informace.
Z čeho se důchod vypočítává?
Starobní důchod vychází z mzdového základu a z odpracované doby pojištění. Od roku 1996 se pro výpočet důchodu zohledňují všechny příjmy od roku 1986 až do roku, který bezprostředně předchází roku s nárokem na starobní důchod.
Započítává se doba studia?
Doba studia se od 1.1 2010 se již do důchodu nezapočítává. Doba studia před rokem 2010 do důchodu započtena bude, ale nejvýše v rozsahu šesti let.
Co evidence na úřadu práce nebo studentské brigády?
I tato období mohou výpočet důchodu ovlivnit. Doba vedení na úřadu práce se započítává pouze za období, kdy uchazeč pobíral podporu v nezaměstnanosti, nebo podporu v rekvalifikaci. Jestliže tato podmínka splněna není, pak se z doby vedení na úřadu práce mohou pouze tři roky započítat do nároku na důchod.
I studentské brigády ovlivňují výpočet důchodu, ale jen za předpokladu, že si student platil sociální pojištění.
Započítávají se i tzv. vyloučené doby?
Vyloučené doby nebo vyloučené dny jsou vedeny v evidenčním listu důchodového pojištění a započítávají se do nároku na důchod. Patří sem doba péče o dítě do 4 let věku, doba pracovní neschopnosti a další období, kdy zaměstnanec pobírá dávky nemocenské.
A co práce v důchodu?
Pokud penzista pobírá řádný důchod a pracuje, zvyšuje si procentní výměru důchodu o 0,4 % za každých 360 dní. Základní výměra důchodu se nezvýší, ale zvýší se výměra procentní a tím si důchodce může důchod vylepšit. Důchod se nezvýší automaticky, ale na základě žádosti. Takže práce v důchodu, ze které je odváděno pojištění, důchod ovlivní.
Podobné články
Zrušení každoměsíční platby záloh na sociální pojištění v začátcích podnikání schválila vláda
Osoby, které plánují podnikat jako OSVČ se nejspíš již od roku 2025 dočkají významného ulehčení podmínek pro…
Více informacíRok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2024 má opět nachystánu řadu zásadních změn nejen pro podnikatele, ale i pro širokou veřejnost. Jedná se nejen…
Více informacíVýchovné se bude postupně snižovat a bude zavedena nová podpora za péči o blízké
Plánovaná důchodová reforma, kterou připravuje vláda pro nadcházející období, zahrnuje strategii postupného…
Více informacíVýchovné náleží i k předčasnému starobnímu důchodu a nekrátí se
Výchovné je příplatek ke starobním důchodům, který má alespoň částečně kompenzovat nižší důchod rodiči,…
Více informací