Co se chystá ohledně odstupného a důchodu v roce 2015
V současné době platí, že odstupné neovlivňuje výši důchodu, protože se z této částky neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Toto by se mělo změnit od roku 2015. Pokud vláda nerozhodne jinak. Tak od ledna následujícího roku dostanou zaměstnanci na odstupném fyzicky méně, ale ovlivní jejich budoucí důchod. Pro zaměstnavatele bude propuštění s odstupným znamenat vyšší náklady.
Co se bude dít
Nově by od 1.1. 2015 mělo dojít ke změně zákona o sociálním pojištění v souvislosti s odstupným. Odstupné vyplácené na základě zákoníku práce, by mělo nově podléhat odvodům veřejnoprávního pojištění, zatímco doposud bylo z těchto odvodů osvobozeno. Z odstupného bude odváděno pojistné na zdravotní a sociální pojištění, a to jak za zaměstnance tak za zaměstnavatele, stejně jako je tomu nyní v případě mzdy nebo náhrady mzdy.
Důvody pro vyplácení odstupného
Odstupné vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci, který dostal výpověď, nebo končí pracovní poměr dohodou z důvodů organizačních. Tedy
ruší se zaměstnavatel, nebo jeho část. Přemisťuje se zaměstnavatel, nebo se zaměstnanec stane nadbytečným.
Kolik činí odstupné
Minimální výše odstupného by měla odpovídat odpracované době u zaměstnavatele. Člověk, který pracuje v podniku méně než rok dostane odstupné ve výši jednoho průměrného platu. Jedinec, jehož pracovní poměr trval déle než jeden rok, dostane dvojnásobek průměrné mzdy a když pracovní poměr trval dva roky a více, dostane trojnásobek průměrné mzdy.
Odstupné a podpora v nezaměstnanosti
Podporu v nezaměstnanosti lze čerpat až po uplynutí doby, po kterou se pobírá odstupné. Doba podpory v nezaměstnanosti záleží na věku zaměstnance. Když se jedná o zaměstnance do 50 let, činí doba podpory 5 měsíců. Zaměstnanec ve věku mezi 50 a 55 má nárok na podporu 8 měsíců. Jestliže je zaměstnanec starší 55 let, má nárok na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Výše podpory klesá s přibývajícím počtem měsíců. Nejvyšší je první dva měsíce, kdy dosahuje 62% průměrného měsíčního výdělku, pak následuje 50% a od pátého měsíce je to už pouze 45% průměrného měsíčního výdělku.
Dohoda u odstupného
Občan má právo na odstupné i u skončení pracovního poměru dohodou. Skončení pracovního poměru dohodou musí mít písemnou formu. Důvod se uvádět nemusí, ale je dobré jej uvést právě z hlediska výše zmíněného odstupného. Zaměstnanec má pak v dohodě důkaz z jakého důvodu byl propuštěn a může se bránit proti případnému nedodržení podmínek.
Vyplácení odstupného
Odstupné musí být vyplaceno zaměstnanci v den skončení pracovního poměru, nebo při nejbližším výplatním termínu, který následuje.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíOBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění
V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…
Více informacíSouběh více zaměstnaneckých poměrů znamená hlídat zdravotní pojištění
Situace, kdy zaměstnanec má uzavřeno současně více pracovních vztahů u různých zaměstnavatelů, vyžaduje, aby…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informací