Daň stanovená paušální částkou
V roce 2017 by mělo mít více daňových poplatníků možnost nechat si stanovit daň z příjmů fyzických osob paušální částkou. Co však takovéto rozhodnutí pro poplatníka znamená?
Daň stanovená paušální částkou je dohodnutá daň
Zákon o daních z příjmů dává poplatníkům daně z příjmů fyzických osob možnost, nechat si uvedenou daň stanovit paušální částkou. Daný krok umožňuje § 7a zákona o daních z příjmů.
Daň stanovená paušální částkou, vychází z dohody mezi poplatníkem daně z příjmů fyzických osob a správcem daně. Aby mohl mít poplatník stanovenu paušální daň, musí splňovat zákonem stanovené podmínky a požádat správce daně o uvedený úkon. V případě kladného vyřízení žádosti, musí poplatník následně plnit povinnosti, které mu z tohoto kroku plynou.
Komu lze stanovit daň paušální částkou?
Podle dosavadní právní úpravy je možné stanovit paušální daň poplatníkovi, který má, kromě příjmů od daně ze zákona osvobozených a příjmů zdaňovaných zvláštní sazbou daně, pouze příjmy podle § 7 odstavce 1 písmena a) až c) zákona o daních z příjmů:
- ze živnostenského podnikání,
- ze zemědělské činnosti, lesního a vodního hospodářství,
- z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění.
Poplatník může mít též příjmy z podnikatelského účtu.
Roční výše příjmů poplatníka, který žádá o stanovení paušální daně, nesmí překročit pět milionů korun za poslední tři zdaňovací období.
Podnikatelskou činnost musí žadatel provozovat bez zaměstnanců a spolupracujících osob. Jedinou povolenou spolupracující osobou je manžel/manželka poplatníka.
V roce 2017 by mělo dojít ke změnám uvedených podmínek. Překážkou by neměli být zaměstnanci ani spolupracující osoby.
Jak se paušální daň stanoví
Paušální daň vzejde z rozdílu mezi předpokládanými příjmy a předpokládanými výdaji podnikatele za zdaňovací období. Částka se ještě upraví o nezdanitelné části základu daně. Paušální daň musí po úpravách rozhodné částky činit alespoň 600 Kč za jedno zdaňovací období.
Pro stanovení paušální daně musí poplatník správci daně doložit předpokládané příjmy a výdaje i další skutečnosti rozhodné pro stanovení daně paušální částkou, které si správce daně vyžádá.
Žádost o paušální daň musí být podána do 31. ledna kalendářního roku, za který je stanovení paušální daně žádáno. Následně musí být nejpozději do 15. května následujícího roku vydáno rozhodnutí. Daň stanovenou paušální částkou je nutno splatit do 15. prosince běžného zdaňovacího období.
Paušální daň lze stanovit i na více zdaňovacích období dopředu, ale nemůže jít o delší časový úsek než tři zdaňovací období.
Povinnosti poplatníka se stanovenou paušální daní
Poplatníkovi, který má stanovenu paušální daň, se administrativa sice sníží, ale některým povinnostem se přesto nevyhne.
Poplatník musí vést alespoň jednoduchou evidenci o příjmech, výdajích a používaném majetku, která prokazatelně dosvědčí, že jsou plněny podmínky pro stanovenou paušální daň.
I na poplatníka se stanovenou paušální daní se vztahuje povinnost elektronické evidence tržeb a případně i další povinnosti, stanovené správcem daně, které doloží, že institut paušální daně je poplatníkem správně využíván.
Podobné články
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZ daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů
Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…
Více informacíJak správně postupovat při vylučování nerealizovaných kurzových rozdílů v roce 2024
Nerealizované kurzové rozdíly, které vznikají v důsledku přecenění pohledávek a závazků v cizí měně ke dni…
Více informací