Daňové povinnosti i prokázání původu majetku je potřebné si kvůli vysokým sankcím pohlídat
Měsíce únor a březen jsou pro poplatníky daní obdobím neoblíbeným, protože se musí potýkat s daňovým přiznáním a následně se všemi náležitostmi, které na uvedenou povinnost navazují, což znamená podání Přehledů pro zdravotní pojišťovny i ČSSZ. Mnozí ve slabé chvilce přemýšlejí i o tom, jak se uvedeným povinnostem vyhnout. Takové jednání se však velmi prodraží.
Kontroluje se podání přiznání, odvody daní a pojistného i původ majetku
Poplatník, který bude podávat daňové přiznání bez pomoci poradce, musí mít podáno a současně uhrazenou daň z příjmu do 1. dubna 2019. Ten kdo úkol bude řešit přes daňového poradce, má čas do července.
Přehledy pro zdravotní pojišťovny a ČSSZ je potřeba odevzdat následně do jednoho měsíce po podání daňového přiznání a taktéž uhradit, co je uhradit potřeba.
Dále je nutné zvláště při podnikání si pečlivě, přehledně a dosažitelně ukládat všechny dokumenty o zaplacení povinných plateb a současně i dokumentaci prokazující původ majetku a příjmů.
Splnění všech povinností se kontroluje a bude kontrolovat i v roce 2019. Je nutné si taktéž uvědomit, že finanční úřady mohou v případě pochybností či nesrovnalostí přistoupit ke zpětné daňové kontrole. Zpětně se může plnění daňových povinností kontrolovat až tři roky nazpátek. Daňový řád však v dané souvislosti pomatuje i na výjimečné situace, kdy je podáváno dodatečné daňové tvrzení či různé opravné prostředky a pro takové případy pak platí delší čas pro zpětnou kontrolu, která může probíhat až deset let zpětně. Desetiletou promlčecí lhůtu k vymáhání plateb mají zdravotní pojišťovny i ČSSZ, takže i tyto instituce kontrolují a mohou dobře odhalit i minulé hříchy.
U zpětného doměření daně se navíc ještě platí vysoké penále z doměřené částky
Pokud se při uvedené zpětné kontrole objeví u poplatníka nezaplacená daň či neprokázaný majetek je zle. Daň je doměřena dodatečně a musí být zaplacena spolu s jednorázovým penále, které může činit 20, 50 nebo také až 100 procent z doměřené částky. Nejvyšší bývá penalizace v případě, kdy poplatník není schopen doložit původ majetku či starších příjmů.
Úrok z prodlení začíná nabíhat pátý den po splatnosti a roste, dokud není zaplaceno
Každý dospělý jedinec by si měl být vědom toho, že před povinností neuteče a oddalováním či nereflektováním na ni se věci jen zhoršují. Pokud se jedná o nezaplacenou daň, penále z prodlení se rozjede pátý den po termínu splatnosti a každým dnem stoupá, dokud není věc napravena a částka daně i penále zaplacena.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací