Daňové přiznání se nemusí podávat vždycky a platí to i v roce 2020
Podání daňového přiznání je velmi důležitá povinnost, která pokud není splněna, je to závažným pochybením, z něhož kouká pokuta. Na straně druhé však každým rokem platí, že ani daňové přiznání nemusí podávat každý poplatník absolutně vždy. Než usednete k vyplňování, daného formuláře je dobré si ověřit případně se poradit, zda v roce 2020 tuto povinnost je nutné splnit.
U příjmů ze zaměstnání se může o daně postarat zaměstnavatel a někdy to jde, i pokud je zaměstnavatelů více
Většina poplatníků ví, že pokud pracují pro jednoho zaměstnavatele, s přiznáním k dani se trápit nemusí. Stačí, když u daného zaměstnavatele podepíší Prohlášení poplatníka k dani, doloží případný nárok na daňové slevy a pak už se o vše potřebné postará mzdová účetní zaměstnavatele a případný přeplatek na dani dorazí v dalším měsíci ve výplatě.
Stejný postup si mohou v některých případech zvolit i zaměstnanci, kteří nepracovali jen pro jediného zaměstnavatele a měli v témže roce chlebodárců více. Zde je potřeba dodržet jen podmínku, že ono růžové prohlášení může být v rámci téhož měsíce podepsáno jen pro jednoho zaměstnavatele. Ale nevadí, když část roku pracuje zaměstnanec pro jednoho zaměstnavatele a další měsíc pro jiného a další dva měsíce opět pro někoho jiného.
Příjmy zdaněné srážkovou daní také v přiznání být nemusí
Daňové přiznání není nutné podávat ani v případě, když měl poplatník v inkriminovaném období pouze drobné příjmy z dohody provedení práce do 10 000 Kč měsíčně nebo příjmy z autorských honorářů ve stejné výši či drobný příjem z výhry. Uvedené příjmy lze u zaměstnavatele zdanit srážkovou daní, čímž je věc vyřešena. Někdy se však může vyplatit, když si poplatník v daném případě přiznání dobrovolně podá. Záleží na tom, jak je v daném případě vysoká daňová povinnost, může zde vzniknout nárok na daňovou vratku, kterou lze získat právě prostřednictvím dobrovolně podaného přiznání.
Kvůli ročním příjmům do patnácti tisíc se přiznání také nepodává, když není u podnikání ztráta
Pokud příjmy jedince za předchozí rok nedosáhnou ani 15 000 Kč přiznání se také nepodává. Nezáleží zde na tom, zda si dotyčný vylepšoval rozpočet drobným zaměstnáním nebo jako OSVČ. Právě OSVČ si však musí hlídat jeden zásadní jev. Uvedeným jevem je daňová ztráta, pokud tato nepříjemná situace nastane, přiznání se podat musí, i když příjmy k danému limitu nedosáhnou.
Danit se také nemusí drobné příjmy z pronájmu či kapitálového majetku do 6000 Kč.
Zvláště lidé důchodového věku si nejednou rádi vylepší finanční situaci nabídkou třeba přebytečné místnosti k pronájmu. Pokud se jim daný počin vejde do limitu 6000 Kč, také není třeba se přiznávat k dani a stejný limit platí i pro drobný příjem z kapitálu.
Kdo celý rok 2019 žil, pracoval i odváděl daně v zahraničí, přiznání také podávat nebude
Pokud poplatník pracuje legálně, ať je to kdekoli, je standardně zapojen také do daňového systému a v souladu s ním pak řeší i daňové povinnosti. Občan ČR, který žil a pracoval celý rok 2019 v zahraničí, nebude podávat v roce 2020 daňové přiznání v ČR, protože daň z příjmu mu byla příslušným způsobem odváděna také v zahraničí.
Poplatník, který i při práci v zahraničí bydlel šest měsíců či déle v ČR bude muset daňově přiznání podat v tuzemsku.
Příležitostné příjmy až do 30 000 Kč ročně také netřeba uvádět do přiznání
Ne každý, kdo je podnikavý nezahálí a má tu i tam příležitostné příjmy musí tyto příjmy danit a podávat daňové přiznání. Pokud se jedná o příležitostné příjmy nepřekračující limit 30 000 ročně, není třeba se trápit přiznáním. Uvedené se týká drobných nárazových činností, jako třeba prodeje výpěstků z vlastní zahrádky, nárazového prodeje drobných rukodělných výrobků, zaplacená výpomoc poskytnutá sousedům atd.
Příjmy ze sociálních dávek, běžných důchodů, důchodového připojištění nebo stipendií jsou od daně osvobozeny
Z příjmů ze zákona osvobozených od daně se logicky neodvádí daň z příjmu a nebudou tudíž figurovat v daňovém přiznání. Patří sem zejména dávky sociální podpory a pomoci jako jsou nemocenská, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, ale také všechny druhy důchodů do ročního limitu 480 600 Kč, prospěchová stipendia i důchodové spoření.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informacíKdy podávají přiznání k dani právnické osoby?
Podání přiznání k dani z příjmů právnických osob je proces, který se v České republice samozřejmě řídí…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informací