Daňové přiznání se také v roce 2018 týká i některých důchodců
Důchodci, kteří jsou aktivní a činorodí a snaží se mít kromě státní penze i vlastní příjem, případně mají nadlimitně vysoký důchod, mají i v roce 2018 povinnost podat daňové přiznání.
V důchodu je třeba přiznat více zaměstnavatelů, podnikání, pronájmy i další příjmy
I důchodce, který nepobíral v roce 2017 jen státní penzi do limitu, ale vylepšoval si živobytí i jiným příjmem podléhajícím dani z příjmů má ze zákona povinnost, podat do 3. dubna 2018 daňové přiznání.
Pokud si důchodce na vyplnění a podání daňového přiznání sám netroufá, může tak jako ostatní povinní poplatníci požádat o pomoc daňového poradce. Poplatník, kterému s přiznáním pomáhá daňový poradce, má lhůtu na podání o tři měsíce delší a podání musí stihnout do začátku července 2018. Skutečnost, že dotyčný využije dané možnosti, musí být, ale do 3. dubna nahlášena správci daně.
Povinnost podat za rok 2017 daňové přiznání se týká všech důchodců, kteří byli v daném roce zaměstnáni u více zaměstnavatelů, podnikali na vedlejší činnost, měli příjmy z pronájmu, kapitálu či jiné podobné činnosti. Daňové přiznání za uplynulý rok se týká též menší skupiny důchodců, kteří pobírali důchod vyšší než 396 000 Kč za celý rok. Všechny ostatní důchody, které nepřekročily uvedenou hodnotu, zdanění nepodléhají.
Zaměstnání a podnikání
Přiznání musí podat důchodce, který byl v uplynulém roce zaměstnán u více než jednoho zaměstnavatele nebo byl OSVČ na vedlejší činnost. Pokud se jednalo o práci u více zaměstnavatelů, je třeba si od těchto zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o příjmech, příjmy zanést do přiznání a potvrzení k přiznání přiložit jako povinný doklad.
Přiznání a k němu ještě povinné Přehledy o příjmech a výdajích musí podávat důchodce podnikatel. Podnikání důchodců nepodléhá povinnosti dodržet minimální vyměřovací základ a při stanovení daňových povinností se vychází ze skutečného zisku. Platbě zdravotního pojištění se při podnikání ani v důchodu vyhnout nelze. Sociální pojištění nemusí platit důchodce, když jeho hrubý zisk nepřesáhl za rok 2017 částku 67 756 Kč.
Pronajímání nebo kapitál se musí přiznat také
Přiznání k dani musí podat všichni důchodci, kteří ve zdaňovacím období 2017 pronajímali dům, byt nebo pozemek a přinášelo jim to příjem. Kdo měl zisky z prodeje cenných papírů akcií a dluhopisů přesahující 100 000 Kč bude přiznání podávat také.
Přiznání nemusí podávat ten, kdo měl jediného zaměstnavatele a požádal o zúčtování daně
S daňovým přiznáním se nemusí trápit důchodci, kteří si přivydělávali pouze u jednoho zaměstnavatele, kterého do 15. února 2018 požádali o roční zúčtování k dani. Přiznání se netýká ani pracovníka, který pracoval na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 Kč, a jeho příjmy byly zdaněny srážkovou daní podle zvláštní sazby.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informací