Daňové slevy a odpočty v přiznání či zúčtování uplatnitelné v roce 2019
Čas pro podání daňového přiznání k dani z příjmu se zvolna blíží. Čas ročního zúčtování daně u zaměstnavatele už je skoro za dveřmi. V obou případech vypořádání s daněmi za rok 2018 je možné i v roce 2019 uplatnit nejrůznější slevy a odečitatelné položky, které poplatníkovi umožní vydat na dani z příjmů méně.
Jaké slevy na dani je možné využít v přiznání či zúčtování podávaném v roce 2019
Díky příznivému stavu ekonomiky v uplynulém období se nejednomu poplatníkovi daří lépe a zvýšily se mu zdanitelné příjmy, což ale neznamená, že by musel vydat na daních z příjmů více než je nutné. Také v roce 2019 je možné si uplatnit za uplynulé zdaňovací období 2018 nejrůznější slevy. Uplatnění slev vždy vychází z individuální aktuální situace konkrétního poplatníka.
Základní sleva na dani na poplatníka
Všichni poplatníci, kteří mají zdanitelné příjmy ze zaměstnání či podnikání si mohou uplatnit základní slevu na dani na poplatníka, která v celkové částce za rok 2018 činí 24 840 Kč. Uvedená sleva náleží i pracujícím či podnikajícím důchodcům a studentům s přivýdělky třeba z brigád a podobných činností
Daňové zvýhodnění na děti a případný daňový bonus
Daňové zvýhodnění na děti i studenty do 26 let mohou uplatňovat rodiče či prarodiče, kteří žijí s vyživovaným dítětem či studentem ve společné domácnosti. Výše daňového zvýhodnění pro rodinu záleží na počtu dětí v rodině. Rodina se dvěma či třemi dětmi dosáhne samozřejmě na vyšší zvýhodnění než rodina s jedním potomkem. Ani zvýhodnění na jedno dítě není zanedbatelnou částkou, činí 15 204 Kč za celý rok 2018. Zvýhodnění na druhé dítě v rodině je 19 404 Kč ročně a na třetí a každé další dítě v rodině už částka citelně překračuje dvacet tisíc. Zvýhodnění na konkrétní dítě či děti může požadovat vždy jen jeden z rodičů. Pokud je dítě invalidní a je držitelem průkazu ZTP/P náleží na něj rodiči dvojnásobné zvýhodnění.
Pokud je daňové zvýhodnění konkrétního poplatníka vyšší, než jeho vypočtená daň z příjmu a současně jeho roční příjmy odpovídají limitu 73 200 Kč, může uvedený kromě zvýhodnění uplatňovat nárok i na daňový bonus.
Školkovné
Pro pracující rodiče nejmenších dětí je zde i sleva na umístění dítěte v předškolním zařízení takzvané školkovné. Školkovné se uplatňuje jednou celkově za celé zdaňovací období a uplatnit si jej může vždy jen jeden z rodičů, který žije s dítětem ve společné domácnosti.
Daňová sleva na manželku/manžela s nízkými příjmy
Daňovou slevu může poplatníkovi přinést i manželství. V manželském svazku lze uplatňovat i slevu na manželku či manžela s nízkými příjmy do 68 000 Kč ročně. Uvedená sleva činí 24 840 Kč za celý rok. V případě, že je předmětná manželka či manžel těžce invalidní a má průkaz ZTP/P, lze uplatňovat slevu dvojnásobnou.
Všechny uvedené slevy mohou podle své konkrétní situace za rok 2018 využít zaměstnanci i OSVČ bez ohledu na paušály.
Kromě uvedených slev lze uplatnit ještě daňové odpočty
Jak je vidět z předchozích řádků je daňových slev celá řádka, ale daňovou povinnost si lze snížit ještě více odpočty nezdanitelné části daně od základu daně což snižuje samu vypočtenou daň.
Odečítat si lze:
- úroky ze zaplacených úvěrů na bydlení,
- platby za životní či penzijní pojištění,
- poskytnuté dary včetně bezplatného dárcovství krve,
- zaplacené členské příspěvky odborům i zaplacené úhrady dalšího vzdělávání.
Pro slevy a odpočty se vyplatí pohlídat termíny
Pro uplatnění slevy a odpočtů daně je důležité soustředit se na správnost a včasnost splnění uvedené související administrativy. Jak je řečeno již v úvodu termíny přiznání i zúčtování k dani se blíží.
Prostřednictvím zúčtování k dani mohou své nároky na slevy a odpočty z daní uplatňovat zaměstnanci, kteří nechtějí podávat daňové přiznání za rok 2018 a nemusí to udělat, protože jim to zákon neukládá. Zaměstnanci, kterým to ukládá zákon, a podnikatelé musí nárok na slevy vznést prostřednictvím daňového přiznání.
Požádat o zúčtování a podepsat k tomu Prohlášení poplatníka je potřeba do 15. 2. 2019.
Pro většinu poplatníků podávajících přiznání je nutné učinit podání do 1. dubna 2019 včetně uvedeného dne.
Poplatníci, kterým bude přiznání zpracovávat daňový poradce a oznámí tuto skutečnost příslušnému finančnímu úřadu, budou mít na podání čas až do 1. července 2019. Delší lhůtu na podání přiznání si mohou poplatníci na úřadě vyžádat také ze závažných důvodů, které jim brání splnit povinnost v uvedených termínech a potřebují termín individuální. Žádost o individuální termín je za poplatek a úřad ji může, ale i nemusí schválit.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informací