Daňové výhody zaměstnaneckých benefitů
Zaměstnanecké benefity jsou důkazem firmy vstřícné ke svým zaměstnancům. Podporují loajalitu zaměstnanců, vůči podniku ve kterém pracují a přinášejí výhody nejen zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům v podobě daňově uznatelných nákladů.
Zaměstnavatelé si mohou poskytnuté benefity odečíst z daní a zaměstnanec má něco navíc z čeho nemusí odvádět daň a ještě si osvěží tělo i duši, získá hezký zážitek či příjem navíc a v ideálním případě kombinaci všech uvedených prvků dohromady. Zaměstnanecké benefity mohou mít nejrůznější podobu. Blíží se léto a tak vaše zaměstnance jistě potěší příspěvek na dovolenou nebo relaxační pobyt. Příspěvek na penzijní připojištění ocení také všichni, a zejména pak ti, kdož myslí na budoucnost. Stravenky nebo možnost využití služebního vozu na soukromé účely mohou být vítanou pomocí do rodiny vašeho zaměstnance. A existují i další možnosti jak si naklonit zaměstnance a ještě z toho mít daňové výhody.
Příspěvek na dovolenou je s limitem
Velmi vítaným bonusem jsou příspěvky na kulturní a relaxační pobyty či přímo dovolenou. Zaměstnanec má takovýto příspěvek osvobozený od daně, ale pozor na limit u uvedeného příspěvku. Daňově osvobozen bude příspěvek do výše maximálně 20 000 Kč ne vyšší.
Příspěvek na životní pojištění je letos méně výhodným
Boj proti daňovým podvodům zasáhl i do příspěvků na životní pojištění a uvedený benefit se stal méně výhodným pro zaměstnance i zaměstnavatele, Od letošního roku musí být totiž striktně dodržovány určité podmínky pro nezdanění uvedeného bonusu. Aby příspěvek byl osvobozen od daně, musí být smlouva o životním pojištění řádně aktualizovaná, a tedy nesmí umožňovat předčasnou výplatu plnění, v opačném případě musí být uvedený příspěvek zdaněn.
Služební automobil využitý k soukromým účelům
Jako benefit může též zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci služební automobil na soukromé účely. V uvedeném případě se však zaměstnanci k základu daně na sociální a zdravotní pojištění připočte 1% procento z pořizovací ceny automobilu a z uvedeného 1% odvede zaměstnanec daň a pojistné. Dále už v tomto případě záleží na vztazích mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnavatel může v rámci benefitu uhradit za zaměstnance i ujeté soukromé kilometry a pak zaměstnanec uhradí skutečně jen uvedené jedno procento na daň a pojistné, anebo si zaměstnanec kromě tohoto procenta uhradí ze mzdy i ujeté soukromé kilometry.
U stravenek je daňově uznatelných 55% z ceny stravenky
Stravenky jsou nejčastějším zaměstnaneckým benefitem. Zaměstnavatel si může zahrnout do nákladů jen 55% z ceny stravenky a zaměstnanec si pak doplácí zbytek ceny. Jsou ale i případy, kdy zaměstnavatelé hradí celou cenu stravenky, protože i přes uvedený fakt, považují stravenky za dobrý a dostupný motivační prvek pro své pracovníky.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací