Daňové zvýhodnění na dítě bude od příštího roku možná administrativním oříškem i jablkem sváru
Daňové zvýhodnění na děti bude od příštího roku administrativně složitější záležitostí. Novela daňových zákonů, která je momentálně na pracovním stole našich senátorů, by měla od příštího roku přinést řadu změn. Změnou velmi očekávanou je zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a každé další dítě v rodině. Jako každá změna má i tato kromě pozitivního dopadu i svá negativa. Proberme nyní věci podrobněji.
Pokud novelu senát schválí a začne od 1.1.2015 platit, přinese mnohým rodičům kromě finanční pomoci také starosti. Už se nebude jednat jen o to, zda rodiče slevu uplatní či nikoliv, ale rodiče se budou muset dohodnout, kdo z nich slevu uplatní a v jaké výši. Toto opatření bude znamenat více administrativy pro účetní, ale může přinést i značné komplikace do rodin, kde vztahy mezi rodiči nejsou právě ideální.
Rodiče se musí dohodnout
Tam kde žije ve společné domácnosti s rodiči jedno vyživované dítě se situace nezmění a bude stejná jako dosud. Daňové zvýhodnění na dítě uplatní jeden z rodičů. Více přemýšlet budou rodiče, kteří ve společné domácnosti vyživují více dětí různého věku. Rodiče s více dětmi si mohou zvýhodnění rozdělit a každý z nich uplatní slevu na některé z dětí či děti. Rodiče mající tři děti se mohou dohodnout, že jeden uplatní slevu na první dítě ve výši 13 404 Kč ročně a druhý rodič bude mít zvýhodnění na druhé dítě 15 804 Kč ročně a k tomu ještě zvýhodnění na třetího potomka činící 17 004 Kč ročně. Bude záležet na dohodě rodičů a jejich společné strategii, na které dítě, který z nich zvýhodnění uplatní.
Vše vychází z počtu vyživovaných dětí
Celou situaci právně zaštiťuje § 35c zákona o daních z příjmů, kde se říká, že daňové zvýhodnění na dítě žijící s rodiči ve společné domácnosti, se zvyšuje u druhého dítěte o 200 Kč měsíčně a u třetího a dalšího dítěte o 300 Kč měsíčně. Daňové zvýhodnění poplatníka závisí na tom kolik vyživovaných dětí s ním žije ve společné domácnosti. Záleží na změnách životní situace. Když do rodiny s jedním dítětem přibude druhé dítě. Mají rodiče nárok na zvýhodnění na první dítě 13 404 Kč ročně a přibude zvýhodnění na druhé dítě 15 804 Kč ročně. Pokud některé z dětí přestane být vyživovaným dítětem, zvýhodnění se snižuje.
Střídavá péče
Pokud mají rodiče společné dítě svěřené do střídavé péče, může být situace komplikovanější. Dítě pobývá část doby v domácnosti jednoho rodiče a jinou část doby v domácnosti druhého rodiče. V uvedeném případě dítě žije ve dvou domácnostech u dvou poplatníků a částka daňového zvýhodnění může být pro tyto rodiče rozdílná. Rodiče mají v tomto případě společné dítě, ale ne domácnost. Zvýhodnění na to samé dítě se odvíjí vždy podle počtu vyživovaných dětí ve společné domácnosti a podle § 35c se pro účely tohoto ustanovení posuzují všechny vyživované děti žijící ve společně hospodařící domácnosti dohromady.
Vícerčata
V domácnosti s vícerčaty opět záleží na počtu dětí ve společně hospodařící domácnosti. Rodič s dvojčaty bude uplatňovat daňové zvýhodnění na jedno dítě v částce 1 117 Kč měsíčně, což je 13 404 Kč ročně a současně uplatní i zvýhodnění na druhé dítě, na které náleží 1 317 Kč měsíčně, což je 15 804 Kč ročně. Dohromady bude mít poplatník zvýhodnění 29 208 Kč ročně. U paterčat uplatní poplatník slevu na první dítě, na druhé dítě a 3 krát zvýhodnění stanovené na 3 a každé další dítě. To znamená 1 117 Kč+ 1 317 Kč + 3* 1 417 Kč měsíčně. Bude záležet na dohodě rodičů jak budou daňové zvýhodnění uplatňovat.
Podobné články
Se začátkem roku 2024 dojde ke zrušení institutu plátcových pokladen
Balíček úsporných opatření, který vstoupí v platnost s počátkem roku 2024, přinese rozsáhlé změny v oblasti…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informacíPříjmy ze zaměstnání v zahraničí je třeba většinou daňově řešit i v ČR, ale někdy také ne
Mít příjem ze zahraničí, není v dnešní době ani u tuzemských občanů nijak neobvyklá záležitost. Uvedené…
Více informací