Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2015 s novými formuláři
K uplatnění daňového zvýhodnění na dítě je potřeba vyplnit Prohlášení k dani a doložit Potvrzení od zaměstnavatele druhého z rodičů, zda zvýhodnění také uplatňuje či neuplatňuje. V roce 2015 dochází v uvedené oblasti k mnohým změnám. Pojďte se na ně podívat s námi.
Zvýšilo se zvýhodnění pro rodiny s více dětmi a přibylo administrativy
Rok 2015 přinesl vyšší daňové zvýhodnění pro rodiny s větším počtem vyživovaných dětí, ale s tímto krokem přichází i změny v administrativním postupu při uplatňování nároku na toto zvýhodnění. Zvýhodnění na druhé vyživované dítě vzrostlo o 200 Kč a v případě třetího a dalšího vyživovaného dítěte se částka zvýšila o 300 Kč měsíčně. Dále se podíváme na to, jak je tomu s nepopulárním vyplňováním tiskopisů. Proti minulým letům nastávají změny.
Změna v prohlášení k dani a potvrzení od zaměstnavatele druhého z polatníků
Pro daňové zvýhodnění musí zaměstnanec podepsat u zaměstnavatele nové „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti,“ - vzor č.24. Zde dochází k rozšíření údajů o vyživovaných dětech a je nutné tyto údaje dokládat Potvrzením od zaměstnavatele druhého z polatníků. Toto se děje vyplněním dalšího tiskopisu, což je „Potvrzení zaměstnavatele druhého poplatníka pro nárok na daňové zvýhodnění,“- Mfin 5556 vzor č.1. V tiskopisech jsou kolonky pro zápis vyživovaných dětí ve společně hospodařící domácnosti. Do těchto kolonek se zapíše zda poplatník uplatňuje nárok a v jaké výši (na jedno, druhé, třetí případně další dítě) nebo nárok neuplatňuje.
Nově se do obou tiskopisů zapisují všechny vyživované děti ve společně hospodařící domácnosti. Týká se to i dětí, které si jeden z poplatníků neuplatňuje proto, že si je u svého zaměstnavatele uplatňuje druhý z poplatníků žijících ve společně hospodařící domácnosti. Rodiče žijící ve společně hospodařící domácnosti si totiž mohou zvýhodnění rozdělit a každý z nich pak může uplatnit zvýhodnění na některého z potomků. Nelze však uplatňovat zvýhodnění na totéž dítě oběma poplatníky.
Příklad: Otec uplatňuje slevu na první dítě matka na druhé. Nebo může uplatnit zvýhodnění na obě děti pouze jeden z rodičů. To již záleží na dohodě poplatníků společně hospodařící domácnosti. Pro účely daňového zvýhodnění se posuzují všechny vyživované děti ve společně hospodařící domácnosti. Pokud tedy poplatník zvýhodnění uplatňuje jen na některé z dětí. Stejně do tabulky uvede všechny vyživované děti a u těch, kde neuplatňuje zvýhodnění, protože ho uplatňuje druhý z poplatníků, napíše písmeno N.
Tiskopis Prohlášení k dani obsahuje ještě další pod-tabulky 3a a3b, které je třeba vyplnit. V těchto pod-tabulkách budou již uvedeny jen konkrétní nezletilé i zletilé studující děti na které poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění a údaj zda se jedná o první, druhé, třetí či další děti. Děti označené písmenem N se v těchto pod-tabulkách již neuvedou.
Finanční správa ČR k uvedené problematice uvádí. „V případě, že druhý děti vyživující poplatník s příjmy ze závislé činnosti u svého zaměstnavatele Prohlášení k dani podepíše, ale žádné vyživované děti v něm neuvede nebo Prohlášení k dani nepodepíše, bude stačit pouze „jednoduché“ potvrzení od zaměstnavatele onoho poplatníka, že žádné daňové zvýhodnění na vyživované dítě poplatník u něj neuplatňuje.“ Takovéto potvrzení nemá předepsaný formulář.
Uvedené lze využít v situacích, kdy daňové zvýhodnění na vyživované děti uplatňuje výhradně jeden z poplatníků společně hospodařící domácnosti. Zde není potřeba posuzovat děti z pohledu druhého z poplatníků.
Co musí udělat poplatník
Z uvedeného vyplývá, že poplatník, který chce v roce 2015 uplatňovat daňové zvýhodnění na děti a chce mít toto zvýhodnění již ve zúčtování mezd za měsíc leden musí.
- Nejpozději do konce ledna podepsat u svého zaměstnavatele nový tiskopis vzor č.24 Prohlášení poplatníka, kde uvede všechny vyživované děti ve společné domácnosti a napíše zda na ně uplatňuje či neuplatňuje daňové zvýhodnění.
- Současně tento poplatník nesmí zapomenout doložit Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění daňového zvýhodnění.
Potvrzení od zaměstnavatele musí doložit oba rodiče v situaci, kdy v rámci společně hospodařící domácnosti vyživují děti a chtějí u svého zaměstnavatele uplatňovat nárok na daňové zvýhodnění. Oba Pracující rodiče musí mít potvrzení od zaměstnavatele svého protějšku. V tomto potvrzení je uvedeno jméno, příjmení a rodné číslo dítěte a v jaké výši poplatník na toto dítě nárok uplatňuje nebo neuplatňuje a od kterého měsíce. Potvrzení pak bude platné až do okamžiku, kdy dojde ke změně rozhodných skutečností. To znamená dítě dostuduje nebo se do rodiny narodí dítě další a podobně. Poté bude potřeba potvrzení předložit znovu, protože dojde ke změně v počtu vyživovaných dětí.
Podobné články
Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent
V současné době rodinám s větším počtem dětí svítá naděje, že by jim daňové zvýhodnění na děti mohlo…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZ daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů
Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…
Více informací