Daňový bonus na děti je od července 2021 již opravdu bez omezujícího limitu maximální výše dosažení
Daňové úlevy na děti dělají snesitelnější rozpočet v mnoha rodinách a od července 2021 pomohou ještě o maličko více. Kromě vyššího daňového zvýhodnění na druhé a další dítě v rodině byl od července 2021 zrušen i omezující limit pro daňový bonus na děti.
Daňový bonus na děti je od 1. července 2021 bez hranice omezení a nárok mají rodiče zaměstnaní i podnikající
O zrušení stropu u daňového bonusu na děti se hovořilo již nějakou dobu, ale od 1. 7. 2021 je tato záležitost opravdu schválenou realitou. Znamená to, že v pracujících rodinách zejména s více dětmi bude zůstávat o něco více peněz, které by jinak musely být odvedeny státu na dani z příjmů.
Pracující rodiče nezaopatřených dětí si mohou v rámci plnění daňových povinností uplatňovat na uvedené dítě či děti nárok na daňové zvýhodnění a zcela legálně tak odvádět ze svých příjmů menší daň státu než rodiče bezdětní. Toto je však pouze jedna část výhod.
Pokud je uvedené zvýhodnění na děti u konkrétního rodiče vyšší než vypočtená daňová povinnost k dani z příjmů, tak nejen, že uvedený rodič nemusí státu odvést na dani z příjmů nic, ale ještě naopak dostanou daňový bonus. Daňový bonus na děti je rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmů ze závislé činnosti a daňovým zvýhodněním. O daňový bonus mohou žádat rodiče zaměstnaní i rodiče, kteří podnikají jako OSVČ.
Určité podmínky pro uplatnění nároku na bonus na dítě zde však stále jsou. Tou hlavní podmínkou je mít měsíční příjem ve výši alespoň poloviny minimální mzdy
Omezující limit, tedy maximální částka, kterou mohli rodiče jako daňový bonus dostat až do nedávné doby byl 60 300 Kč ročně. Tento limit tedy již neplatí. Co však platí i nadále, že rodiče musí pro nárok na bonus splňovat určité podmínky.
Uvedenými podmínkami nejsou jen to, že nezaopatřené děti, na které je bonus uplatňován musí s rodiči sdílet stejnou domácnost a příjmy rodičů musí být, jak je uvedeno výše ze zaměstnání či z podnikání daného rodiče. Bonus na děti nelze uplatňovat, pokud jsou příjmy jen z pronájmu či kapitálového majetku.
Nejzásadnější podmínkou, která musí být při nárokování bonusu na dítě vždy splněna, je ta, aby měsíční příjem rodiče, který bonus požaduje, dosahoval alespoň poloviny aktuální výše minimální mzdy a roční příjem musí být nejméně ve výši šestinásobku této minimální mzdy, což pro rok 2021 znamená 91 200 Kč Výše minimální měsíční mzdy pro rok 2021 je 15 200 Kč. Pokud rodič nedosahuje alespoň poloviny této částky příjmů měsíčně, tedy 7600 Kč na bonus na dítě bohužel nárok nemá. Stále také platí, že poplatník bonus ve své výplatě dostane, pokud vypočítaná částka bonusu činí alespoň 100 Kč nebo více.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informací