Daňový bonus na dítě za rok 2018 opět záleží na výši příjmů o dalších podmínkách
Daňový bonus na dítě je jakousi daňovou odměnou státu rodičům, kteří se při péči o děti snaží o zajištění vlastních příjmů zaměstnáním či podnikáním a při ročním vypořádání s daněmi jim vyjde nižší daňová povinnost k dani z příjmů než je jejich zvýhodnění na děti. Nárok na daňový bonus má však své podmínky a i za rok 2018 tak bude náležet jen některým rodičům.
Nárok na daňový bonus záleží na výši i druhu příjmů, výši zvýhodnění i limitech
Jak je řečeno již v úvodu nárok na daňový bonus na dítě si nemohou automaticky činit všichni rodiče. Uvedené daňové plus si budou moci, prostřednictvím přiznání k dani z příjmů či v některých případech i ročního zúčtování za rok 2018, uplatnit pouze rodiče, kteří si mohou za daný rok uplatnit nárok také na daňové zvýhodnění na děti, a toto zvýhodnění jim za uvedený rok převyšuje vypočtenou povinnost k dani z příjmů.
Daňový bonus na dítě může uplatňovat vždy jen jeden z rodičů, jehož příjmy právě s uplatněním daňového zvýhodnění odpovídají limitu právě pro získání tohoto bonusu.
Roční příjmy poplatníka, který za rok 2018 uplatňuje nárok na daňový bonus, musí být ze zaměstnání nebo z podnikání. Příjmy z pronájmu nebo z kapitálového majetku pro uvedené uplatnění použít nelze.
Minimální příjmy pro nárok na bonus musí být alespoň 73 200 Kč za rok
Daňový bonus, jak již bylo řečeno, je vlastně odměnou pro rodiče, kteří se snaží pracovat i za nízký příjem. Uvedený příjem ovšem nesmí být zase až příliš nízký a musí dosahovat alespoň určitého limitu vycházejícího z výše minimální mzdy. Pro uplatnění ročního bonusu za rok 2018 je roční příjmový limit minimálně 73 200 Kč ročně tedy alespoň 6 100 Kč měsíčně. Při nižších příjmech má poplatník sice nárok na daňové zvýhodnění, ale daňový bonus ne.
Maximálně může daňový bonus činit za uvedený rok 60 300 Kč, což zároveň ukazuje, že při vysokých příjmech bonus také poplatníkovi náležet nebude, ale zvýhodnění na děti si taktéž uplatňovat může.
Zaměstnanci většinou dostávají daňový bonus jako součást čistých měsíčních mezd
Pozor forma výplaty daňového bonusu záleží na tom, zda příjem poplatníka plyne ze zaměstnání či s podnikatelské činnosti. Zaměstnanci většinou dostávají daňový bonus jako pravidelnou součást čistých měsíčních příjmů a roční zúčtování prováděné v roce 2019 pouze potvrdí, že svůj bonus již postupně přidělen dostali, záleží na situaci a slevových nárocích každého poplatníka individuálně. Za celý rok dostanou daňový bonus OSVČ, které si jej uplatní až v rámci daňového přiznání podávaného v roce 2019 během nadcházejících týdnů a případně ti zaměstnanci, kteří nečerpali měsíčně nebo ještě nedostali vše, co jim z bonusu náleží.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací