Daňový přeplatek se poplatníkovi vrátí nejpozději třetí měsíc po podání přiznání
Poplatník, který na dani z příjmu zaplatí více, než činí jeho daňová povinnost, má samozřejmě nárok žádat o vrácení daného přeplatku a finanční úřad musí v odpovídajícím termínu žádosti vyhovět.
Termín vrácení přeplatku vzejde z žádosti a data podání přiznání či zúčtování daně
Jak je uvedeno výše, pokud poplatník zaplatí na dani více, než mu ukládá zákon, má právo žádat své peníze zpět. Prvním a zásadním krokem je tedy žádost o peníze zaplacené navíc. Přeplatek není vracen automaticky. Žádost o přeplatek na dani se podává současně s daňovým přiznáním a poplatník si zároveň zvolí i způsob výplaty této částky. Peníze mohou být zaslány na účet nebo poštovní poukázkou a vyplaceny v hotovosti
Termín vrácení peněz však není pro všechny poplatníky stejný. Záleží na tom, v jakém termínu poplatník podával přiznání, zda bylo podáno bezchybně, nebo musely být opravovány chyby či bylo přiznání podáváno po termínu. Poplatníků, kteří nemají povinnost podání přiznání a žádali si o roční zúčtování daně svého zaměstnavatele, se týká zcela jiné datum pro výplatu přeplatků než těch, kteří se podání přiznání vyhnout nemohou.
Nejdříve se vrácení peněz dočkají zaměstnanci se zúčtováním a nejdéle budou čekat opozdilci s přiznáním
Nejrychleji dostanou peníze zaplacené navíc zaměstnanci, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání a o roční zúčtování k dani si požádali do poloviny února 2018 u svého zaměstnavatele. Uvedená skupina už má své peníze zpět, protože se jí ze zákona musí vrátit nejpozději do poloviny dubna v březnové výplatě.
Poplatníci s povinností podání daňového přiznání, kteří podávali přiznání v základním termínu a bez pomoci daňového poradce, se přeplatků na účtech či v peněženkách dočkají začátkem května. Tam, kde s přiznáním pomáhal v prodloužené lhůtě poradce, se přeplatky objeví až v prvních dnech měsíce srpna.
Kdo udělal v přiznání chybu a podával opravné přiznání, ten si na vrácení peněz počká měsíc až dva po podání opravného přiznání. Pro danou situaci je rozhodující, kdy byla zjištěna chyba. Pokud poplatník podal opravné přiznání ještě v termínu pro řádné přiznání, dostane peníze rychleji, kdo podával po termínu, dostane peníze druhý měsíc po podání. Nejdéle si na vrácení přeplatku může počkat poplatník, který podával přiznání kvůli chybám třeba několikrát po termínu. Nejpozději třetí měsíc po podání přiznání se přeplatků musí dočkat všichni, kterým dané peníze náleží.
Podobné články
Při kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZ daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů
Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…
Více informacíJak správně postupovat při vylučování nerealizovaných kurzových rozdílů v roce 2024
Nerealizované kurzové rozdíly, které vznikají v důsledku přecenění pohledávek a závazků v cizí měně ke dni…
Více informacíDaňové odpočty na výzkum a vývoj by měly být dosažitelnější s technickými odborníky
V současné době se mnoho firem potýká s dilematem, zda se pustit do procesu uplatnění daňových odpočtů na výzkum…
Více informací