Digitalizace imigračního procesu je zásadní pro získávání zaměstnanců z ciziny
V technicky zaměřených a výrobních firmách a taktéž v zemědělství se stále řeší tentýž problém, kterým je nedostatek pracovníků. Firmy opětovně důrazně volají po zjednodušení zaměstnávání cizinců, celé záležitosti by výrazně pomohla digitalizace imigračního procesu i získávání pracovních víz na delší dobu.
Více než 60 procent tuzemských technických a výrobních firem se bez zahraničních pracovníků neobejde a je nezbytně nutné usnadnit přijímání těchto posil
Je více než jasné, že tuzemská ekonomika potřebuje nejeden podpůrný elixír, aby mohla znovu nabrat dech. Zásadní pro uvedenou rekonvalescenci je i to aby produkci podniků a firem nebrzdil nedostatek pracovníků.
I nadále v této zemi platí, že volných míst je stále více než počet uchazečů o práci a nadále platí také to, že mnoho volných míst zůstává dlouhodobě neobsazených zkrátka proto, že tuzemští nezaměstnaní o ně zájem nemají a jsou pro ně neatraktivní z hlediska fyzické náročnosti nebo pro stereotypnost práce. Jde zejména o práci technického charakteru operátory strojů a výrobních linek, konstruktéry, elektrikáře, svářeče, pracovníky do zemědělství, ale stále a v každé druhé firmě chybí i IT pracovníci. Firmy znovu apelují na to, že je nutné přestat před daným problémem zavírat oči a přiznat si, že chybějící zaměstnance je nutné doplnit zahraničními pracovníky. Uvedenou potřebu však nelze vyřešit bez zjednodušení procesu zaměstnávání cizinců.
I do náboru pracovníků z ciziny musí vstoupit digitalizace a hlavně rychlost
Proces zaměstnávání cizinců je nutné proti stávajícím podmínkám hlavně zjednodušit a zrychlit. Celý proces získávání pracovního víza a povolení k pobytu trvá v současnosti i déle než čtyři měsíce a krátkodobá víza jsou vydávána pouze na tři měsíce. Mnohé ze zahraničních zájemců odradí právě zdlouhavost a nejistota ve vyřizování právě administrativních záležitostí.
Nutnou změnou, kterou je třeba co nejdříve v dané oblasti udělat je zavedení krátkodobých víz až na dobu 12 měsíců místo současných tří měsíců. Další nezbytností je zdigitalizování celého procesu přijímání pracovníka tak, aby bylo možné všechny potřebné žádosti a potvrzení i další úkony obstarávat elektronickou cestou přes datové schránky elektronickou identitu a podobě.
I nové nastupující vládě nadále zůstává úkol věnovat se zjednodušení legislativy ohledně přijímání zahraničních zaměstnanců. Ulehčení situace se zaměstnáváním cizinců by přineslo třeba i zrušení podmínky, kdy firmy, které chtějí přijmout pracovní posily z Ukrajiny a musí nejdříve splnit podmínku nejméně dvou let fungování na českém trhu, aby se mohly o uvedené pracovníky přijímat a zaměstnávat.
Podobné články
Předvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíPři uzavírání více souběžných pracovních vztahů je nutné hlídat hned několik pravidel
V současné době, kdy flexibilita pracovního trhu je stále více a více na vzestupu, se objevují různé formy…
Více informacíInformace k zaměstnávání cizinců od července 2024 už jen digitálně
Od prvního července roku 2024 dojde k zásadní administrativní změně u zaměstnávání cizinců na území České…
Více informacíNa zaměstnávání na chráněném trhu práce by mělo být víc peněz od dubna 2024
Zaměstnávání osob s těžkým zdravotním handicapem představuje významný krok k integraci těchto osob do běžného…
Více informací