Dlužníkům od června 2019 může zůstat výplata až do 25 715 Kč
Jedinci, který se potýká s dluhy a opravdu se snaží situaci řešit a dluh splácet zbyde v současnosti z výplaty skutečně málo. Před dvěma dny vláda schválila, aby od června 2019 zůstávalo dlužníkům po srážkách více peněz.
Hranice, od které se dlužníkovi může z výplaty srážet bez omezení, se posune o 9 643 Kč
Červen 2019 by měl vnést více naděje a jasu do života i dlužníkům, kteří se snaží svoji situaci řešit a dluhy splácet ze svých příjmů. Vláda na svém jednání před dvěma dny schválila, že hranice neomezeného srážení z příjmu dlužníka se proti současnosti posune pro jednotlivce o více než devět a půl tisíce korun výše.
V současnosti je pro dlužníka jednotlivce uvedená hranice na částce 16 072 Kč měsíčně a všechny příjmy nad tuto částku je možné dlužníkovi srazit bez omezení. Od června by uvedená hraniční částka měla stoupnout na 25 715 Kč a dlužníkům by tak mělo zůstat až o 9643 Kč více než mají dosud.
Uvedené řešení by mělo dlužníka posilovat v přesvědčení, že se vyplatí situaci řešit, mít legální příjem a pokusit se jej dle možností i navýšit, protože pak bude šance, že i po srážkách zůstane o něco více peněz. Navýšení není samozřejmě nijak závratné a i s ním se bude dlužník muset nadále držet disciplíny, aby svůj dluh zvládl a zvítězil nad ním, ale cesta k úspěchu by měla být o malinko snazší.
Uvedené zvýšení je dobrým krokem vpřed, ale hranice by měla stoupat i nadále
Česká asociace věřitelů chválí uvedenou změnu jako krok správným směrem, ale nemělo by zřejmě zůstat u tohoto jediného pohybu vpřed. V systému změn v uvedené oblasti je třeba pokračovat a nastavit jej tak, aby zapůsobil i na dlužníky, kteří v současnosti volí raději cestu nelegálních příjmů, protože legální příjmy jim spolknou právě dluhy a nemají proto motivaci svoji situaci měnit. Ilegální příjmy by měly přestat být výhodnější než ty poctivé a uvedená hranice by se měla zvyšovat i v příštích letech, aby bylo jednoznačné, že přiložit poctivě ruku k dílu se vyplatí i při dluhové zátěži.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informacíKdo a jak musí v roce 2024 podat přiznání k dani kvůli pronájmu?
V dnešní době, kdy se stále více lidí obrací k investicím do nemovitostí jako způsobu zajištění pasivního…
Více informací