Dnes je poslední možnost změnit životní pojištění
Dnešek je posledním dnem, kdy je možné změnit smlouvu o životním pojištění a přizpůsobit ji novým podmínkám, aby docházelo k regulérním daňovým odpočtům. Zaměstanci se musí rozhodnout, jestli chtějí daňové zvýhodnění nebo si z pojištění vybírat. Obojí možné není. A svoji volbu musí zaměstnanec zaměstnavateli nahlásit, aby zaměstnavatel mohl včas zareagovat.
Konec manipulacím s příspěvky na životní pojištění
Příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na životní pojištění může dosáhnout částky až 30 000 Kč ročně a tento příspěvek nepodléhá daňovým odvodům. Z příspěvku do ročního limitu se neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Při nejrůznějších „šikovných“ manipulacích s uvedenou částkou si užíval prospěchu zaměstnavatel i zaměstnanec, ale stát přicházel o velké částky na daních. Právě tomuto jednání má zabránit změna v životním pojištění, kterou přinesla novela zákona o daních z příjmů. Když si chce zaměstnanec spořit a mít daňové zvýhodnění, nesmí peníze z pojistky předčasně vybírat a naopak. Pokud chce mít možnost výběru z pojistky daňové zvýhodnění mu bude odepřeno.
Životní pojištění má pomáhat zvládat stáří
Uvedené změny mají nejen bránit daňovým únikům, ale také pomáhat tomu, aby životní pojištění plnilo svůj účel a zaměstnanec si jeho prostřednictvím zajistil prostředky na podporu v důchodovém věku.
Aby příspěvky sloužily svému účelu. Musí být naplněny podmínky stanovené zákonem o daních z příjmů.
- Zaměstnanec je pojistníkem i pojištěným a zároveň plátcem daně.
- Pojistná smlouva je sjednána na zákonem stanovená pojistná rizika (pojištění pro případ dožití, pojištění pro případ smrti nebo dožití).
- Smlouva je uzavírána minimálně na pět let a maximálně do 60 let věku pojištěného.
- Smlouva neumožňuje výběry v průběhu trvání, které nejsou pojistným plněním.
Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musí navzájem informovat
Jak uvádíme výše, přizpůsobení pojistných smluv novým podmínkám je možné do 31.března 2015. Pokud zaměstnanec chce mít pojistnou smlouvu daňově zvýhodněnu musí vyhovovat uvedeným změnám a zaměstnavatel musí být s touto skutečností obeznámen. Současně i zaměstnavatelé, kteří zaměstnancům přispívají na životní pojištění musí mít potvrzeno, že pojistné smlouvy splňují kritéria pro poskytnutí daňového zvýhodnění a neumožňují průběžné výběry.
Smlouvy, kde budou nadále umožněny průběžné výběry nemohou být daňově zvýhodněny a příspěvek od zaměstnavatele je zde potřeba zdanit a odvést zdravotní i sociální pojištění a zaměstnavatel o tomto musí být informován. V uvedeném případě se zaměstnavatel může rozhodnout na nevyhovující smlouvu zaměstnanci nepřispívat, ale přispívat mu na smlouvu jinou, která podmínky splňuje.
Jestliže zaměstnanec musí ze závažných důvodů porušit podmínky smlouvy a peníze předčasně vybrat. Pak musí zaměstnavatele o tomto svém kroku do osmi dnů informovat. V takovém případě totiž pro poskytovaný příspěvek přestává platit daňové zvýhodnění a tento musí být řádně zdaněn. V případě, že zaměstnavatel nebude o změnách informován a příspěvky bude poskytovat i nadále, budou muset být příspěvky dodaněny zpětně. Což přinese nepříjemné komplikace. Proto nahlášení porušení podmínek pro daňové zvýhodnění je zákonnou povinností zaměstnance.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací