Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání
Dnešek je rozhodujícím dnem pro vypořádání se s daňovou povinností pro ty, kdo podávají daňové přiznání nebo žádají o pomoc s tímto úkonem daňové poradce.
Podání daňového přiznání a případná úhrada doplatku musí být uskutečněna do 1.dubna 2015 včetně. Rozhodujícím faktorem je vždy den podání.To znamená datum odeslání elektronickou či běžnou poštou, či datum kdy bylo přiznání osobně předáno finančnímu úřadu a zaplacen případný doplatek. Jestliže si zpracováváte a podáváte daňové přiznání sami, učiňte uvedené kroky ještě dnes a povinnost bude splněna v termínu. Pokud žádáte o pomoc s přiznáním daňového poradce, měl by toto vaše rozhodnutí s plnou mocí nejpozději dnes obdržet váš správce daně. V případě, že toto bylo učiněno, lhůta pro podání přiznání se vám prodlužuje do 1.července 2015.
Zpoždění o pět dnů je ještě bez pokuty
Jestliže přiznání podáte později, ale učiníte tak do pěti dnů po uplynutí řádného termínu, pokuta se vám ještě vyhne. Zapomětliví a přepracovaní mohou tedy své opomenutí bez sankce napravit, ale nejpozději do 9.dubna 2015. Stejné datum v uvedené situaci platí i pro platbu doplatku. Kdo nestihne ani datum pro zapomětlivé, pokuta ho nemine.
Kdo se s přiznáním k dani z příjmů trápit nemusí
Poplatník daně z příjmů, který má příjmy ze závislé činnosti pouze od jednoho plátce nebo postupně od více plátců daně, si nemusí lámat hlavu s podáním přiznání, pokud ovšem splňuje určité podmínky. Podmínky jsou splněny když:
- poplatník podepsal u všech plátců daně u kterých má příjmy Prohlášení za příslušné zdaňovací období,
- poplatník měl pouze příjmy zdaněné srážkovou daní nebo příjmy od daně osvobozené a nemá jiné příjmy zdaňované podle § 7-10 zákona o daních z příjmů vyšší než 6000 Kč.
Někdy může být podání daňového přiznání výhodné
Podání přiznání k dani z příjmu může být i výhodné. Za rok 2014 je možné zahrnout do daňového přiznání i příjmy, které byly zdaněny srážkovou daní a započítat si je do daňové povinnosti. Následným uplatněním slev na dani a nezdanitelných částí základu daně může mnohde vzniknout přeplatek, který nám možná vylepší finanční situaci.
Příjmy zdaněné srážkovou daní se v daňovém přiznání uvedou na řádek 31 k ostatním příjmům ze závislé činnosti a sražená daň se uvede do řádku 87a daňového přiznání.
Na co je důležité nezapomenout
Pokud chceme v daňovém přiznání uvádět příjmy zdaněné srážkovou daní, je třeba mít od zaměstavatele vyžádáno potvrzení o zdanitelných příjmech. Důležité je i to, požádat si přímo v daňovém přiznání o vrácení přeplatku. Přeplatek se totiž nevrací automaticky, ale jen na vyžádání.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíSprávně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací