Dodavatel energií může měnit výši záloh jen v případech stanovených zákonem
S nástupem jarních měsíců přichází spotřebitelům postupně vyúčtování za energie a třeba i nový rozpis záloh na další období a v mnoha případech s daným krokem přichází i nepříjemné překvapení nad vysokými nedoplatky a opětovně zvyšovanými zálohami. V dané souvislosti je dobré si uvědomit, že je možné a velmi důležité se při podezření na nezákonné praktiky ohledně svévolného zvyšování cen energií bránit.
I v roce 2019 musí dodavatelé energií při stanovení záloh postupovat v souladu se zákonem
Pro určování výše záloh za energie spotřebiteli stanoví zákon jednoznačná pravidla a postupy, jimiž se musí řídit všichni dodavatelé energií bez výjimek. Na uvedeném se neměnilo nic v roce předchozím a ani pro rok 2019 nedochází k žádné změně.
Jenže praxe ukazuje, že realita je v dané záležitosti od ustanovení zákona velmi často bolestně odlišná a vrásky na čelech spotřebitelů jsou stále častější a nespokojenost při pohledu na stále zvyšované zálohy roste.
Při stanovení záloh za spotřebu elektřiny a plynu musí dodavatel vycházet ze situace spotřebitele z předpokládané spotřeby i historie odběrného místa, vždy se musí vycházet z aktuálně platných koeficientů výpočtu. Rozpis záloh musí být rozložen do pravidelných intervalů a jednoznačně jasná výše zálohy i období splatnosti musí být viditelně a srozumitelně uvedeno ve smlouvě při jejím podpisu klientem.
Zálohy se mohou měnit jen v případě prokazatelně vyšší spotřeby nebo při změnách cen energie
Dodavatel nemá právo měnit zákazníkovi smluvně stanovenou zálohu bez doloženého důvodu vyplývajícího ze zákona. Ceny energií a pravidla výpočtu záloh stanoví Energetický regulační úřad a dodavatelé jsou povinni vždy jednat v souladu s jeho aktuálními pravidly. Dodavatel nesmí uměle navýšit či snížit zákazníkovi cenu bez prokazatelně doložitelné potřeby takového jednání, které musí být vždy v souladu s aktuálním určením zákona.
Jinými slovy změnu záloh může dodavatel zákazníkovi provést jedině v případě změny cen energií, které se uskuteční z rozhodnutí výše uvedeného regulačního úřadu nebo v případě, že zákazníkovi prokazatelně a doložitelně stoupla spotřeba energie. Ke zvýšení záloh nesmí dodavatel z vlastního rozhodnutí přistoupit ani tehdy, když spotřebitel porušuje smlouvu a neplatí zálohy ve stanovené výši a včas. V uvedeném případě musí dodavatel se spotřebitelem jednat, vyzvat jej k nápravě a teprve v případě, že k nápravě nedojde a spotřebitel ve věci není ochoten jednat, má dodavatel právo obrátit se na orgány činné v trestním řízení, aby ve věci začaly konat.
Pokud má spotřebitel podezření na nespravedlivé a nezákonné jednání ze strany dodavatele energií měl by věc nahlásit Energetickému regulačnímu úřadu, doložit nejasnou situaci a požádat o prošetření problému.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací