Dodavatel poslední instance automaticky chrání při krachu dodavatele energie
Nenadálý krach může náhle postihnout i ty největší firmy, které se jeví jako ti nejdůvěryhodnější a roky bezproblémoví hráči. K takovému selhání může dojít dokonce i v případě roky prosperujícího dodavatele energií, jak dokazuje případ největšího alternativního dodavatele energií v ČR společnosti Bohemia Energy, která oznámila konec činnosti. Co takový krach však znamená pro zákazníky? Musí zůstat bez energií, nebo jak najdou dodavatele nového? Čtěte s námi.
Většinu zákazníků chrání ze zákona při krachu dodavatele energie takzvaný dodavatel poslední instance
Starostí není nikdy dost a zákazníci energetické společnosti Bohemia Energy, prožívá v současné chvíli nepříjemnou nejistotu, jestli jim v příštích hodinách či dnech nepřestane fungovat elektřina nebo dodávky plynu.
Uvedená společnost na svém webu nenadále oznámila svým zákazníkům, že již není v jejích silách zajišťovat podmínky, jaké dosud zajišťovala, a proto s dodávkami energií končí. Uvedené rozhodnutí postihne svým dopadem zhruba 900 000 odběrných míst a týká se domácností i firem.
Zásadní je, a ujišťuje o tom i energetický regulační úřad ČR, že naprostá většina spotřebitelů včetně podnikatelů se nemusí bát přerušení dodávek elektřiny ani plynu, protože jsou automaticky pod ochranou dodavatele poslední instance.
Dodavatel poslední instance automaticky ze zákona přebírá činnost za zkrachovalého dodavatele, který přestal být schopen plnit své závazky a po dobu šesti následujících měsíců zajistí plynulé pokračování dodávky energií všem dotčeným zákazníkům.
Jako dodavatelé poslední instance působí v současnosti v ČR tři ohledně elektřiny a stejný počet ohledně plynu.
U elektřiny jsou to ČEZ Prodej a.s.,E.ON Energie a.s. a Pražská Energetika a.s. V případě plynu jsou dodavateli poslední instance, E.ON Energie a.s., Pražská plynárenská a.s. a Innogy Energie s.r.o.
Dodavatel poslední instance má povinnost se se zákazníkem spojit a informovat jej o podmínkách a cenách dodávek.
Rozdělení zákazníků pod dodavatele poslední instance je automatické podle území, kde se odběrné místo zákazníka nachází. To znamená, dodavatele poslední instance si zákazník nemůže sám zvolit.
Energetický regulační úřad ČR na svých stránkách upozorňuje, že i ohledně dodavatele poslední instance platí výjimka z pravidel a dodavatel poslední instance se neujímá zákazníků, u nichž spotřeba energie za posledních 12 měsíců překročila cifru 630 MWH tito zákazníci si musí bezodkladně ihned najít nového dodavatele. To znamená nemají onu lhůtu šesti měsíců na hledání.
U dodavatele poslední instance může zákazník zůstat 6 měsíců a hledat, ale nejpozději bezprostředně poté je třeba uzavřít novou smlouvu na dodávky energií
Zákazník, který se ocitl v uvedené situaci, nemusí bezprostředně sám nic řešit a nikam chodit ani volat, protože jej kontaktuje dodavatel poslední instance sám. Ovšem v režimu dodavatele poslední instance nemůže zákazník zůstat natrvalo, ale jen maximálně šest měsíců. To znamená, že do šesti měsíců je nutné vybrat si nějakého svého dodavatele energií a s ním uzavřít novou běžnou smlouvu.
Pokud by zákazník novou smlouvu s dodavatelem energií nejpozději bezprostředně po těchto šesti měsících neuzavřel, tak už bude každý další odběr od dodavatele poslední instance neoprávněný a hrozí přerušení dodávek energií i pokuta. Navíc ceny u dodavatelů poslední instance bývají vždy o něco vyšší než v běžné nabídce, proto se vyplatí s hledáním nového dodavatele neotálet. Současně je ale dobré nespěchat překotně a nevybírat nového dodavatele jen podle ceny, ale zejména podle referencí.
Podobné články
Dlužnou mzdu ve stavebnictví je nově možné žádat po dodavateli zaměstnavatele
Ve světě stavebnictví je klíčové, aby byla práce každého jednotlivce řádně oceněna Nicméně, i v tomto…
Více informacíOkamžik uskutečnění zdanitelného plnění k DPH se v oblasti energetiky změní
Právní řád České republiky se vyznačuje komplexním propojením legislativních předpisů. To znamená, že změny…
Více informacíInformace k odvodu daně z nadměrných příjmů z energií
Daň z nadměrných příjmů z energií nebo také daň z neočekávaných zisků byla zavedena na konci minulého roku…
Více informacíPravidla pro vrácení zboží e-shopům budou zřejmě již koncem roku 2022 pro zákazníky přísnější
Zákazníci e-shopů si budou muset dávat větší pozor na to, jak zacházejí s objednaným zbožím ve lhůtě pro…
Více informací