Dohodáři se propouští nebo jim zaměstnavatelé upravují pracovní vztah na jinou formu
V poslední době se stále více zaměstnavatelů po celé České republice odvrací od zaměstnávání pracovníků na základě dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti. Tento trend, jehož stoupající tendenci potvrzují i aktuální data z průzkumu realizovaného Hospodářskou komorou ČR. Toto zjištění je obzvláště znepokojivé vzhledem k tomu, že práce na dohody často poskytuje jedinou možnost pracovního uplatnění pro specifické skupiny obyvatelstva, jako jsou rodiče na rodičovské dovolené, studenti nebo aktivní senioři.
Zaměstnávání na dohody nezvladatelně zatěžuje zaměstnavatele, proto se těchto vztahů zbavují, ale mnozí se snaží o pracovníky nepřijít
Za tímto trendem stojí změny v zákoníku práce, které vstoupily v platnost v roce 2023, a další dopady způsobené vládním konsolidačním balíčkem od 1. ledna 2024. Tyto změny přinesly do dohod o pracovní činnosti i dohod o provedení práce nové požadavky, které se zaměstnavatelům zdají být často nepřekonatelnou administrativní zátěží. K tomu, v červenci 2024, konsolidační balíček uvalil na zaměstnavatele další povinnost, a sice ohlašování pracovníků na dohody České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
V důsledku těchto změn se mnoho zaměstnavatelů rozhodlo buď ukončit zaměstnávání na dohody, nebo přistoupit k radikálním změnám ve formách pracovního vztahu. Některé firmy volí převod zaměstnanců z dohod na zkrácený nebo plný pracovní poměr, zatímco jiné uzavírají smlouvy o dílo či využívají služeb pracovních agentur. Zvláště velké společnosti s více než 250 zaměstnanci patří mezi ty, které nejvíce snižovaly počty zaměstnanců pracujících na dohody.
Hospodářská komora se snaží, aby se pravidla zaměstnávání na dohody opět změnila na příznivější pro zaměstnavatele
V reakci na tuto problematiku Hospodářská komora ČR usilovně jedná se zástupci ministerstev a poslanci o možných úpravách legislativy týkající se zaměstnávání na dohody. Cílem je najít řešení, které by pro zaměstnavatele zjednodušilo administrativní požadavky a znovu otevřelo cestu k pružnému zaměstnávání osob, pro které jsou dohody o provedení práce či o pracovní činnosti klíčovou pracovní příležitostí. Jedny z klíčových bodů jednání se týkají i snahy zvýšit mzdový limit pro neodvádění pojistného z dohod. Hospodářská komora navrhuje zvýšení tohoto limitu z dosavadních 10 000 Kč na 15 000 Kč měsíčně, čímž by se rozšířily možnosti pro zaměstnávání na dohody bez nutnosti odvádění pojistného.
Vláda s jednáním souhlasí a mělo by začít už v následujících dnech
Vládní koalice by mohla o těchto úpravách začít jednat již v nejbližším týdnu. Diskuse se zaměří na hledání vyváženého řešení, které by zohlednilo potřeby zaměstnavatelů i specifické skupiny pracovníků závislých na flexibilních formách zaměstnání. Cílem je najít společnou cestu ke kompromisu, který by umožnil opětovné rozšíření pracovních příležitostí na dohody, a to v souladu s moderními potřebami českého trhu práce.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informací