Doklady potřebné k výpočtu starobního důchodu je důležité i během aktivního života kontrolovat a uchovávat
Každý občan, který chce ve stáří pobírat starobní důchod, musí samozřejmě dosáhnout nároku na něj dostatečnou dobou placeného pojistného a současně je třeba nárok doložit příslušnými doklady. To znamená, že je klíčové doložit informace o zaměstnání či podnikání žadatele, ale stejně důležité jsou doklady ohledně péče o dítě či péče o závislou osobu, doklady o evidenci na úřadu práce, vojenské službě, studiu i dalších situacích. Uvedenou dokumentaci by si měl každý občas kontrolovat a pečlivě schovávat.
ČSSZ nemusí mít u každého žadatele vždy úplný záznam o dobách pojištění a je na žadateli, aby dokumentaci v pravou chvíli doplnil
Česká správa sociálního zabezpečení si sice u každého občana vede agendu ohledně situací, které jsou rozhodující pro nárok jedince na důchod, nemocenskou či dávky státní sociální podpory, ale stává se, že uvedená instituce nemusí mít zaznamenány úplně všechny rozhodující záležitosti, které ovlivňují výpočet právě starobního důchodu.
Je tedy v zájmu každého dospělého jedince zaměstnance a podnikatele si čas od času na ČSSZ vyžádat Informační osobní list důchodového pojištění a kontrolovat si, jestli v něm nechybí právě záznamy zásadní pro výpočet důchodu a jestli jsou v něm uvedeny všechny záznamy o aktivní platbě pojistného i takzvaných náhradních dobách a dalších rozhodných skutečnostech. Pokud jedinec zjistí, že něco v daném soupisu chybí, že doby pojištění na sebe nenavazují je důležité na to ČSSZ upozornit a doložit potřebnou dokumentací ve správnou chvíli, to co chybí. Česká správa sociálního zabezpečení totiž sama od sebe u každého jedince nepátrá, jestli je vždy vše zaznamenáno, jak náleží a náhodou někde něco nechybí, například ze strany záznamu od zaměstnavatelů. Tato kontrola a doložení je na pojištěnci samotném.
Důležité však je v dané souvislosti vědět také to, že ne všechny záležitosti se do informačního osobního listu o důchodovém pojištění zaznamenávají a není tedy chybou, když je tam nelze nalézt. Třeba doba péče o dítě či děti do čtyř let či výkon vojenské a civilní služby nebo doba vyučení či středoškolského a vysokoškolského studia se dokládají až v okamžiku žádosti o důchod.
Pokud ve výpisu chybí nějaká doba zaměstnání, podnikání, evidence nezaměstnanosti či doba neschopnosti nebo invalidity je třeba ji doložit co nejdříve průkazným dokladem
Pokud v informativním výpisu chybí informace, kdy byl jedinec zaměstnán nebo jako OSVČ podnikal na hlavní činnost a odváděl povinné pojistné je důležité o tom ČSSZ co nejdříve informovat a skutečnost doložit. Zaměstnání se dokládá pracovními smlouvami, mzdovými listy, výplatními páskami, ale i dohodou či výpovědí z pracovního poměru. Podnikání lze doložit nejen potvrzením z živnostenského úřadu, ale i daňovým přiznáním či dokladem o platbě pojistného složenkami výpisy z účtu nebo přímo potvrzením o zaplaceném pojistném.
Evidenci občana na úřadu práce v případě nezaměstnanosti či dočasnou pracovní neschopnost nebo záznam o invalidním důchodu by ČSSZ mezi svými informacemi mít měla. Pokud však dané informace chybí, dokládá se potvrzením o vedení na ÚP mezi uchazeči o zaměstnání, průkazem práce neschopného a v případě invalidity třeba rozhodnutím o přiznání invalidního důchodu. Více zde.
Podobné články
Jak se vypočítá nemocenské pojištění?
Proces výpočtu nemocenského pojištění v České republice je systematický a závisí na několika klíčových…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíChyby se přehledům pro zdravotní pojišťovny i ČSSZ nevyhýbají ani v roce 2024
Jednou z nejdůležitějších povinností, které na OSVČ čekají vzápětí po podání daňového přiznání, je…
Více informacíJak vyplnit Přehled pro ČSSZ v roce 2024
Jednou z nutných podnikatelských povinností, které musí být každý rok splněny, je pravidelné vyplnění…
Více informací