Dopady horkého léta bolí zemědělce i spotřebitele
Bylo léto žhavé léto a užívali jsme si krásné dny, kdy nám bouře a deště nekazily dovolené. Jenže všeho moc škodí a nepříznivým následkům jsme zpravidla nuceni čelit v době, kdy jsme na to nejméně připraveni. To se děje i nyní v období chřipek a nachlazení, kdy bychom potřebovali dodat tělu co nejvíce nejkvalitnějších vitamínů, ale právě těch je méně.
Mrkve zelí i cibule je výrazně méně a malá jablka netáhnou
Zemědělci si starostlivě mnuli bradu nad úrodou už od brzkého podzimu a varovali že s produkty našich polí, sadů a zahrad to v letošním roce nebude úplně dobré a chmurné předpovědi se právě nyní naplňují. Peněženky a zdraví zákazníků už je pociťují a do jara bohužel lépe nebude.
Tradiční zelenina českých domácností z tuzemské produkce, jako je ta kořenová, cibule a brambory je menší a je jí v regálech méně. Třeba brambor sklízeli v loňském podzimu zemědělci průměrně až o 30 procent méně než v předchozím období, ale na mnohých místech úroda poklesla ještě více. Velmi podobná byla situace s celerem, pórem i mrkví. Snad nejvíce se ale sucho podepsalo na hlávkovém zelí. Někde měli pěstitelé úrodu této plodiny menší až o 60% a to už se zkrátka v regálech obchodů i v peněženkách přehlédnout nedá. Přitom právě kysané zelí může a jablka mohou být velkými pomocníky našeho těla nejen v boji s nemocemi, ale v blížícím se jarním období i s nepříjemnou únavou a vyčerpáním, které nás v tomto čase přepadají.Bezproblémové to není ani s další tuzemskou klasikou, kterou jsou bezesporu jablka, mají doslova vadu na kráse a těžký osud.
Na běžnou zeleninu už potřebujeme několik deseti korun a z jablek je šťáva nebo pyré
Když si zkrátka hodláme udělat polévku, salát nebo použít nejtradičnější českou přílohu, to znamená brambory, které byly odpradávna stravou těch nejchudších, pár drobných už nám k tomu nestačí, potřebujeme jich nejméně desítku, ale často musí být těch desítek několik. Právě již zmíněné brambory a mrkev se běžně pohybují v ceně kolem 15 až 20 Kč za kilo. U výše zmíněného celeru či póru je cena vyšší než oněch 20 Kč zcela běžnou záležitostí.
Česká jablka jsou dokonce díky slunci i výživově bohatší, jenže ouha jsou drobnější a občas s nějakou tou skvrnkou způsobenou právě vyšší množatvím plodů i suchem a právě tohle je uvrhne u zákazníka v nemilost. Jejich osud pak končí ve šťávách nebo pyré a sadařům se pak vkrádá myšlenka zda v pěstování pokračovat.
Musíme být připraveni, že i maso nám může zatřást peněženkou
Stále více vrásek přibývá i chovatelům skotu, když mají naplnit žlaby. Neúroda kukuřice se také začíná citelně projevovat, zásoby krmiv rapidně ubývají a zemědělci jsou postaveni před bolestnou otázku, dokoupit krmivo za vysoké ceny nebo snížit stavy dobytka? Ať tak či onak povzbudivé to pro zákazníka zřejmě nebude.
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíPracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení
Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…
Více informací