Dovolená ve zkušební době nemusí být zcela nereálná
Musí zaměstnanec, který se nachází ve zkušební době na dovolenou zcela zapomenout nebo může doufat, že si užije alespoň několik volných dní, i když mu zkušební doba ještě neskončila?
Dovolená ve zkušební době není běžná, ale ani zakázaná
Zkušební doba slouží oběma stranám smluvního pracovního vztahu k potvrzení, že vzájemná spolupráce bude přínosná, že zaměstnavatel získá hledanou posilu svého podniku a zaměstnanec zase práci, kterou zvládá a která mu přináší mzdu i uspokojení.
Zkušební doba na běžné pracovní pozici může trvat maximálně tři měsíce a na pozici vedoucího pracovníka to může být maximálně šest měsíců. I jeden podřízený stačí k tomu, aby byl naplněn vztah podřízenosti a nadřízenosti a je nutno počítat s tím, že uvedený fakt ovlivní délku zkušební doby u jedince v nadřízené pozici.
Dovolená ve zkušební době nebývá běžným jevem. Obě strany se teprve vzájemně poznávají a snaží se zapůsobit a ukázat v tom nejlepším světle. Zákoník práce dovolenou ve zkušební době však zcela nezapovídá, pouze stanoví, že nárok na čerpání dovolené přichází obvykle až po určitém počtu odpracovaných dní nepřetržitého pracovního poměru, ale vždy záleží hodně na zaměstnavateli a jeho postoji vůči zaměstnancům. Dnes, kdy se zaměstnavatelé přetahují o zaměstnance a snaží se je získat těmi nejlákavějšími výhodami, nemusí být dovolená ve zkušební době jen zbožným přáním.
Dovolená ve zkušební době tuto dobu prodlužuje
Jak je patrno z předchozích odstavců, dovolené ve zkušební době nemusí být zcela vyloučená věc. Vše záleží na zaměstnavateli. Který musí zaměstnanci dovolenou vždy odsouhlasit, a to nejen ve zkušební době. Zaměstnanec se i ve zkušební době může na možnost udělení dovolené zeptat a vyčkat na stanovisko zaměstnavatele, ten vyhovět nemusí, ale může.
Pokud bude mít zaměstnanec štěstí na vstřícného zaměstnavatele a dovolenou dostane, i když je ve zkušební době, musí počítat s tím, že se mu zkušební doba protáhne o délku čerpané dovolené.
Podobné články
Rychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráva na dovolenou se ani při dohodách nemůže zaměstnanec vzdát
V záležitostech ohledně nároku na dovolenou zaměstnanců si musí zaměstnavatelé pečlivě hlídat své počínání,…
Více informací