Dovolené má někdo osm týdnů a jiný jen čtyři, ale není to svévole a záleží to na různých faktorech
Dovolená je čas lákající příjemným odpočinkem, dobrodružstvím či dálkami. Uvedená doba však zdaleka není stejně dlouhá pro všechny, kterým náleží.
Zaměstnancům náleží dovolená ze zákona, avšak OSVČ dovolenou zákonem stanovenu nemají
Zaměstnanci, který vykonává práci v zaměstnaneckém pracovním poměru, vzniká podle § 211 zákoníku práce nárok na placenou dovolenou na zotavenou. Dovolená náleží podle toho, jakou dobu a v jakém režimu zaměstnanec odpracoval za kalendářní rok nebo jeho poměrnou část. Může náležet i dovolená za odpracované dny či ještě dodatková dovolená.
Pro OSVČ zákon žádnou dobu dovolené nestanoví. Při samostatné výdělečné činnosti si podnikatel řídí svůj proces práce a odpočinku sám, nevykonává práci řízenou a volno si může udělat kdykoli podle svého rozhodnutí.
Zaměstnancům stanoví zákon různou délku dovolené podle profese a důležité slovo má v procesu zaměstnavatel
Zákoník práce paragrafem 213 stanoví pro zaměstnance tři základní délky dovolené právě s ohledem na typ a specifika práce, kterou zaměstnanec vykonává.
Minimální délka dovolené za odpracovaný kalendářní rok jsou čtyři týdny. Zaměstnanci státních podniků a rozpočtových i příspěvkových organizací mají ze zákona nárok na pět týdnů dovolené. Pedagogičtí a akademičtí pracovníci mají zákonem stanovenu dovolenou v délce osmi týdnů s ohledem na trvání školních letních prázdnin a specifické potřeby práce ve školství.
Uvedenou délku dovolené náležející ze zákona musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci řádně vyčerpat a kromě toho může zaměstnanci ještě další dovolenou přidat.
Dovolená navíc je pro zaměstnance velkým lákadlem a zaměstnavatelé jí stále hojněji využívají jako motivační prvek a k základní délce přidávají stále častěji ještě pátý a mnohde i šestý týden dovolené. Přidaná dovolená je však na rozhodnutí zaměstnavatele.
Zaměstnanci, který pro téhož zaměstnavatele nepracoval celý kalendářní rok, ale odpracoval u tohoto zaměstnavatele alespoň šedesát dnů, náleží poměrná část dovolené.
Dovolená za odpracované dny
Ani zaměstnanec, který nemá nárok na dovolenou za kalendářní rok či jeho poměrnou část zcela bez nároku na dovolenou nezůstane. Je zde totiž ještě dovolená za odpracované dny.
Dovolená za odpracované dny náleží zaměstnancům, kteří v kalendářním roce odpracovali pro téhož zaměstnavatele méně než 60 dnů. Zaměstnancům v uvedené situaci náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů.
Dodatkovou dovolenou pamatuje zákon na zaměstnance pracující ve zvlášť obtížných podmínkách
Je zde však i další skupina zaměstnanců, které zákon přidává týden dodatkové dovolené navíc.
Dodatková dovolená náleží všem zaměstnancům, kteří konají práce zvláště obtížné a pracují v dolech, tropických oblastech, jsou dlouhodobě vystaveni nepříznivým účinkům různých škodlivých záření, ošetřují nemocné s nakažlivými chorobami, ošetřují těžce mentálně postižené nebo konají jiné podobně náročné a zdraví a život ohrožující práce.
Pokud si zaměstnanec není ohledně svých nároků na dovolenou zcela jist, může kvalifikovanou odpověď hledat u každé zkušené účetní.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací