Dovolenou je třeba mít potvrzenu a nemusí být bezpodmínečně dva týdny vcelku
Jak většina zaměstnanců alespoň tuší i čerpání dovolené musí probíhat podle pravidel, která určuje z části zákon a částečně i zaměstnavatel podle potřeb podniku. Prázdniny tu budou za pár dní a neškodí si některé věci připomenout.
I u dovolené je dobré mít jistotu
Podle zákoníku práce přísluší hlavní rozhodování ohledně dovolené zaměstnanců zaměstnavateli. Zaměstnavatel je ze zákona povinen stanovit harmonogram dovolených tak, aby si každý ze zaměstnanců mohl řádně vyčerpat svůj díl dovolené. Zvláštní pozornost musí zaměstnavatel věnovat zaměstnancům s malými dětmi a snažit se jim dovolenou uzpůsobit tak, aby ji mohli čerpat podle potřeb péče o děti, třeba v období prázdnin a volna školských zařízení. Vše uvedené musí zaměstnavatel sladit s řádným chodem podniku, což nemusí být vždy jednoduchá záležitost.
Zaměstnavatel může a měl by otázky dovolené konzultovat se svými zaměstnanci, a některé specifické podmínky dovolené související s plynulým provozem podniku si zaměstnavatel může nastavit vnitřními předpisy, které musí však být v souladu se zákoníkem práce.
Mnoho zaměstnavatelů nechává zaměstnance, aby si termín čerpání dovolené určili samostatně, a zaměstnavatel jej následně schválí nebo zamítne. Uvedená praxe je možná, ale zaměstnanec musí zamýšlenou dovolenou ohlásit zaměstnavateli alespoň čtrnáct dnů před začátkem plánované dovolené.
Velmi důležité je mít od zaměstnavatele písemně potvrzeno, že dovolenou zaměstnanci schvaluje. Pokud má zaměstnanec dovolenou zaměstnavatelem potvrzenu a schválenu nebo mu byl termín zaměstnavatelem určen, má jistotu, že pokud by ze strany zaměstnavatele muselo dojít k jejímu zrušení, musí mu zaměstnavatel kompenzovat náklady vzniklé danou situací. Pokud čerpání dovolené zaměstnavatelem potvrzeno není, povinnost kompenzace zrušené dovolené nevzniká.
Dva týdny dovolené najednou nejsou úplnou nutností
Zákoník práce sice stanoví, že zaměstnanec má mít možnost vyčerpat si najednou celou dovolenou nebo alespoň dva týdny. Uvedenou podmínku si po dohodě se zaměstnanci může zaměstnavatel upravit vnitřním předpisem a zaměstnanci si mohou dovolenou vybírat po kratších částech, než jsou dva týdny. Mnoha zaměstnancům vyhovuje praxe prodloužit si víkend nebo dobu svátků jedním či dvěma dny dovolené a zaměstnavatelé v tom stále více vycházejí vstříc, protože vědí, že možnost flexibility ohledně volných dní v práci je velmi vítaná a motivuje k výkonu.
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informací