Druhý pilíř důchodového systému byl omyl a proto končí
Vláda včera vyřkla definitivní ortel nad druhým pilířem důchodového systému. „Druhý pilíř je jedním z velkých omylů minulé vlády,“ řekl po včerejším jednání vlády její sočasný premiér Bohuslav Sobotka. Ke zrušení druhého pilíře by mělo dojít během prvního čtvrtletí roku 2016. Pozitivní zprávou je, že lidé o své naspořené peníze nepřijdou, ale dostanou je zpět.
Druhý pilíř vznikl za Nečasovy vlády
Druhý pilíř důchodového systému zavedla předchozí vláda na začátku minulého roku. Tato novinka v penzijním systému měla přinést úlevu státu od vyplácení důchodů. Tento systém funguje tak, že občané mohou převést 3% povinných sociálních odvodů do vlastního spoření, ale k tomu musí pak přidat další vlastní 2%. Minulá vláda však stavěla tento pilíř v době, kdy už sama neměla příliš velkou stabilitu a tak nové spoření nevyvolalo kýžený zájem občanů a pilíř podlehl zkáze.
Spoření bylo výhodné pouze pro menší část obyvatel
Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že systém tohoto penzijního spoření byl výhodný jen pro malou skupinu lidí. Druhý pilíř odváděl peníze ze společného důchodového účtu, což by mohlo závažně porušit fungování důchodového systému. V minulém roce spolkl druhý pilíř 250 miliónů ze společného účtu a letos to má být ještě mnohem více, proto se ministerstvo práce také zasadilo o zrušení tohoto pojištění.
Projevuje se i nesouhlas
Projevují se i hlasy, které s uvedeným zrušením nesouhlasí. Rušení druhého pilíře se nelíbí zejména současné pravicové opozici a některým penzijním společnostem. Pravicová opozice argumentuje tím, že spořící systém by výsledek přinesl během několika desítek let a dále zdůrazňuje princip zásluhovosti, který by se ve spoření projevil.
Občané o naspořené peníze nepřijdou
Ministerstvo práce a sociálních věcí ujišťuje občany, že o peníze nepřijdou. Prostředky, které byly vloženy do druhého pilíře se lidem vrátí do konce roku 2016. Spořící občané si pak rozhodnou, jak s penězi naloží. Peníze mohou převést zpět do společného systému nebo je převést na penzijní připojištění, nebo si mohou prostředky ponechat. V případě, že si peníze ponechají, bude se jim budoucí státní důchod o tyto prostředky krátit.
Podobné články
Rok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2024 má opět nachystánu řadu zásadních změn nejen pro podnikatele, ale i pro širokou veřejnost. Jedná se nejen…
Více informacíVýchovné se bude postupně snižovat a bude zavedena nová podpora za péči o blízké
Plánovaná důchodová reforma, kterou připravuje vláda pro nadcházející období, zahrnuje strategii postupného…
Více informacíVýchovné náleží i k předčasnému starobnímu důchodu a nekrátí se
Výchovné je příplatek ke starobním důchodům, který má alespoň částečně kompenzovat nižší důchod rodiči,…
Více informacíPaušální daň v roce 2024 znovu vzroste a nejvíc pro OSVČ v prvním pásmu
Všichni podnikatelé využívající takzvaný režim paušální daně si musí pro rok 2024 na povinnou měsíční platbu…
Více informací