Důvody uvedené v dohodě o ukončení pracovního poměru mohou být zásadní pro odstupné i pro podporu v nezaměstnanosti
Dohoda o ukončení pracovního poměru je poměrně častým a asi nejrychlejším způsobem ukončení pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Aby tato dohoda byla platným právním úkonem, musí být samozřejmě písemná a obsahovat určité podstatné náležitosti. Důvody ukončení vztahu nemusí dohoda obsahovat vždy a ze zákona, ale pokud uvedeny jsou, může být situace pro zaměstnance snesitelnější, protože snáze dosáhne na pomocné prostředky.
Důvody v dohodě o ukončení pracovního poměru uvedeny být striktně nemusí, ale když jsou, je to snazší cesta k odstupnému i podpoře
Dohoda o ukončení pracovního poměru je dvoustranným právním jednáním zaměstnavatele a zaměstnance, který ukončuje jejich pracovněprávní vztah vzniklý z pracovního poměru ukotveného pracovní smlouvou.
Dohoda o ukončení pracovního poměru, pokud je uzavřena podle práva, patří mezi zákonem uznávaný způsob legitimního zrušení pracovních vazeb mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Samotný název daného aktu říká, že musí jít, v každém případě o, oběma stranami akceptovaný projev vůle ukončení pracovního vztahu.
Zákon nestanoví striktní obsah takové dohody a nechává zde účastníkům určitou volnost, ale na straně druhé § 49 zákoníku práce říká, že k ukončení pracovního poměru dochází, jakmile se zaměstnanec a zaměstnavatel shodnou na obsahu dané dohody a uvedenou shodu vyjádří obě strany podpisem daného dokumentu.
Nezbytnými náležitostmi, které zákoník práce pro platnost dohody o ukončení pracovního poměru vyžaduje, je tedy písemná forma dokumentu, stanovení přesného data ke kterému pracovní poměr skončí a podpisy obou účastníků v závěru tohoto dokumentu.
Uvedení důvodů vedoucích k ukončení pracovního poměru si zákon jednoznačně nežádá a je na zaměstnavateli a zaměstnanci, aby se dohodli, zda tyto důvody do písemnosti uvedou či neuvedou.
Ovšem jak je řečeno již v nadpisu tohoto článku uvedení důvodů, v dohodě o ukončení pracovního poměru následně ovlivní právo propouštěného zaměstnance na odstupné i podporu v nezaměstnanosti. Pokud je totiž v dohodě uvedeno, že k ukončení pracovního poměru danou dohodou dochází z organizačních důvodů zaměstnavatele, zaměstnanec má jednoznačně nárok na odstupné. Na odstupné a jeho výši se následně váže poskytování podpory v nezaměstnanosti, pokud o ni propuštěný zaměstnanec požádá. Podporu v nezaměstnanosti však zaměstnanec může žádat až po vyčerpání odstupného pokud toto odstupné dostane.
Uvedení či neuvedení důvodů v dohodě o ukončení pracovního poměru ovlivní také výši podpory v nezaměstnanosti, kterou dotyčný dostane. Pokud jsou v dohodě uvedeny závažné organizační důvody ze strany zaměstnavatele, má propuštěný zaměstnanec následně nárok na podporu ve výši 65% v prvních dvou měsících po propuštění, následují další dva měsíce s podporou padesát procent z výdělku a v dalších měsících náleží podpora 45%. Pokud v dohodě důvody uvedeny nejsou nebo nejde o závažné organizační důvody ze strany zaměstnavatele, náleží sice propuštěnému také podpora v nezaměstnanosti, ale pouze ve výši 45% výdělku po celou dobu pobírání.
Odstupného se lze také domáhat, i když v dohodě nejsou uvedeny důvody, ale proces je složitější
Pokud zaměstnanec uzavře se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodů tohoto ukončení, může se i tak pokusit dodatečně získat odstupné. Uvedený proces však bude složitější, protože propuštěný zaměstnanec musí opět prokázat, že k jeho propuštění vedly závažné organizační důvody zaměstnavatele. Důkazem, který nárok potvrdí, může být třeba zápis z jednání odborové organizace zaměstnavatele či jiný podobný dokument.
Podobné články
Rychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráva na dovolenou se ani při dohodách nemůže zaměstnanec vzdát
V záležitostech ohledně nároku na dovolenou zaměstnanců si musí zaměstnavatelé pečlivě hlídat své počínání,…
Více informací