Dvojité zvýšení minimální mzdy v roce 2023 nejspíš nebude, ale v roce 2024 opět k vzrůstu dojde
Po včerejším jednání vlády s odbory ohledně růstu minimální mzdy je již téměř jisté, že ke druhému zvýšení minimální mzdy v roce 2023 již nejspíš nedojde. Uvedené mimořádné druhé zvýšení nejnižší mzdy v tomtéž roce se snažily odbory prosadit, kvůli současné stále vysoké inflaci a napjaté situaci lidí s nejnižšími příjmy. Nakonec se však jednalo více o systému navyšování minimální mzdy v letech následujících, protože druhé navyšování minimální mzdy během roku, není příliš realizovatelné pro zaměstnavatele.
Vize odborů na druhé navýšení minimální mzdy v roce 2023 se v realitu asi nepromění. Zaměstnavatelé jsou další zvyšování mzdy schopni zvládnout až v roce 2024
Minimální mzda stoupla od ledna 2023 proti předchozímu roku o 1000 Kč na 17 300 Kč měsíčně. Odbory se však snaží přesvědčit vládu a zaměstnavatele, že vzhledem k současnému ekonomickému vývoji a stálému zvyšování cen produktů a služeb je toto navýšení nejnižších mezd nedostačující, a že je potřeba mimořádně minimální mzdu navýšit od července 2023 znovu o dalších 1000 Kč na 18 300 a dále pak tuto mzdu zvýšit znovu od 1. 1. 2024.
Včera se ohledně tématu zvyšování minimální mzdy konalo další jednání vlády a odborů a závěr je takový, že druhé zvýšení minimální mzdy se v roce 2023 nejspíš konat nebude, protože by již bylo nerealizovatelné a příliš zatěžující pro zaměstnavatele, kteří musí zvládat stále rostoucí náklady na vstupy a i mzdy jsou již relativně vysoké. Povinné zvýšení minimální mzdy znovu v polovině roku by již bylo vůči zaměstnavatelům skutečně přetěžující nezvládnutelnou položkou. Se zvýšením minimální mzdy na začátku roku 2024 jsou zaměstnavatelé naopak srozuměni a berou ji jako realitu, s níž počítají. Jako nerozumné a příliš vyčerpávající vidí dvojité navýšení minimální mzdy v témže roce také Hospodářská komora ČR. Ministr práce a sociálních věcí na včerejším jednání zástupcům odborů vysvětlil, že pro požadované navýšení již v roce 2023 nevidí prostor a že je důležité soustředit se nyní na úpravu mechanizmu navyšování mzdy v následujících letech. Dle ministra je potřeba tento mechanismus pro následující roky nastavit tak, aby minimální mzdu bylo možné vyrovnávat právě s nečekanými situacemi a držet ji na důstojné míře i třeba v době krize. Důležité je nyní vyjasnit například zda se bude hodnota minimální mzdy určovat z průměrné mzdy či z medianu, aby minimální mzda mohla i v příštích letech předvídatelně, ale i důstojně dále růst. Uvedené záležitosti je podle ministra potřebné řešit spíše než opětovné zvyšování minimální mzdy ještě v roce 2023.
Na druhé straně však ministr Jurečka připustil, že pokud by se odbory shodli se zaměstnavateli, že minimální mzda má ještě v roce 2023 znovu vzrůst, tak vláda uvedené žádosti vyhoví.
Předseda odborů Středula uvedené jednání ocenil jako konstruktivní a přínosné a se zaměstnavateli se chce o možnosti zvýšení minimální mzdy ještě v roce 2023 zkoušet dohodnout. Ze strany zaměstnavatelů a podnikatelů však znějí jednoznačné signály, že dvojí zvyšování minimální mzdy během téhož roku je pro ně nerealizovatelné.
Podobné články
Jak podat daňové přiznání 2024 elektronicky?
Pokud se rozhodnete podat své daňové přiznání za rok 2024 elektronicky, není nutné používat datovou schránku, což…
Více informacíNa platbu daně z nemovitosti v roce 2024 je třeba mít připraveno více peněz
Opět nastává čas, kdy vlastníci nemovitostí musí sáhnout hlouběji do kapsy. Finanční úřad již zahájil proces…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací