E-maily bez elektronického podpisu, kdy na ně musí úřad reagovat a kdy ne
Na některé e-maily, které nejsou opatřeny elektronickým podpisem nemusí úřady reagovat a chyby se přitom nedopouští, umožňuje to nová metodika ministerstva vnitra.
Úřady již mají jasné pokyny jak vyřizovat e-maily v případě chybějícího elektronického podpisu. Jsou jasně stanoveny případy, kdy nepřítomnost elektronického podpisu nemá na vyřizování dané věci žádný vliv. A naopak jsou situace, kdy je vhodné v zájmu podatele i nekomplikovaného jednání obou stran, podatele poučit o nutnosti doplnění uvedeného podpisu v souvislosti s vyřizováním dané záležitosti. Poučení podatele ovšem není úředníkům stanoveno jako povinnost.
E-maily na které musí úředníci zareagovat bez ohledu na elektronický podpis
Žádost o informace zaslaná elektronickou poštou nemusí obsahovat elektronický podpis žadatele a i přes tuto skutečnost je žádostí řádnou a úřad ji musí vyřídit způsobem, který mu ukládá zákon. Uvedená žádost však musí být podána prostřednictvím elektronické podatelny.
Podnět je i bez elektronického podpisu podnětem řádným, úřad se jím musí zabývat a vyřídit jej zákonem stanoveným způsobem.
E-maily na které má vliv přítomnost elektronického podpisu
Elektronické podání vybavené elektronickým podpisem se stává subjektem řádného podání v okamžiku, kdy dorazí na podatelnu příslušného úřadu nebo na jinou jeho elektronickou adresu. Uvedené neplatí v okamžiku, kdy se podání nedostane do dispozice úřadu. Podání je možné učinit také bez elektronického podpisu. Ale v uvedeném případě pak musí být potvrzeno případně doplněno řádným způsobem, jinak tento úkon podáním není.
Podání bez elektronického podpisu, které nebude v zákonné pětidenní lhůtě řádně doplněno či potvrzeno, se nestane podáním ve smyslu správního řádu a nemá tak žádné procesní účinky.
Správní orgán nemá podle správního řádu povinnost vyzývat podatele úkonu k doplnění nebo potvrzení tohoto úkonu řádným způsobem.
Poučováním podatele o nutnosti potvrzení či doplnění úkonu, který není vybaven elektronickým podpisem, je však vhodné, pokud je toto reálně možné s ohledem na princip dobré správy. V takovém případě je potřeba podatele poučit v takovém čase a způsobem, který mu umožní stihnou onu lhůtu pěti dnů od doručení formálně vadného úkonu pro nápravu uvedené věci. Nedostatek poučení může mít vliv na běh lhůt, ale nejedná se o nesprávný úřední postup.
Podobné články
Směrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíElektronicky požádat o důchod půjde už od prosince 2023
Včera Poslanecká sněmovna České republiky odsouhlasila novelu zákona o sociálním zabezpečení. Díky tomuto kroku…
Více informacíZahájení živnosti elektronicky je snazší i levnější
Elektronické vyřizování nejrůznějších úředních záležitostí včetně těch podnikatelských se stává stále…
Více informacíOsvobození od poplatku za ověření podpisu na doklady pro výplatu důchodu z ciziny
Výplata důchodu z ciziny se neobejde bez ověřujících dokumentů, například potvrzení o žití, matriční doklad…
Více informací