E-shopy musí kontrole umět prokázat, že jimi zveřejněná recenze je pravá
Internetoví obchodníci si musí mnohem pečlivěji hlídat oblast recenzí zveřejněných na svých webech či sociálních sítích. Zákon o ochraně spotřebitele je totiž od 6. ledna 2023 intenzivnější v ochraně spotřebitelů, což mimo znamená i častější a přísnější kontroly ohledně pravosti recenzí a obchodník musí umět prokázat, že zveřejněnou recenzi skutečně napsal zákazník, který si zboží skutečně zakoupil nebo používal.
E-shopy musí počítat s větším zájmem kontrolorů o pravost zveřejňovaných recenzí a musí umět rychle a jednoznačně dokázat, že se konkrétní recenze opravdu váže ke konkrétnímu zákazníkovi a jím zakoupenému nebo používanému produktu
Ano, recenzím zveřejňovaným na svých webech i sociálních sítích musí e-shopy věnovat od začátku roku 2023 daleko pečlivější pozornost, než v době předešlé. Zásadní je, aby každou zveřejněnou recenzi bylo možné jednoznačně spojit s číslem konkrétní objednávky a tím i se skutečným zákazníkem. Za jakýkoli pokus o umělou tvorbu recenze čili například recenzi napsanou či záměrně upravenou provozovatelem či pracovníkem e-shopu hrozí pokuty až do 5 milionů korun. Kontroly přicházející kvůli uvedené záležitosti mohou být mnohem častější a intenzivnější, než v dobách předchozích a je důležité, aby obchodník byl na ně připraven.
Jak již většina provozovatelů e-shopů nejspíš alespoň zaznamenala, začala být od 6. 1. 2023 účinná novelizace zákona o ochraně spotřebitele, která uvedenou ochranu zvyšuje. Zákazník má tedy větší možnost bránit se a případné nekalé zacházení obchodu s recenzemi či právě vytváření recenzí umělých nahlásit České obchodní inspekci.
Obchodník má pak případné kontrole povinnost prokázat, že zveřejňuje jen recenze svých skutečných zákazníků těmito zákazníky napsané. Recenze mohou obchody od svých zákazníků získávat až po uskutečnění nákupu, tím, že po uskutečnění nákupu-objednávky požádají zákazníka o zhodnocení konkrétního zboží nebo samotného procesu nákupu. Propojení recenze s konkrétním zákazníkem se dá kontrole prokázat i přes registrovaný uživatelský účet zákazníka, jehož prostřednictvím bylo zboží zakoupeno.
Pozor na mazání negativních recenzí obchodníkem. Uvedený postup je protizákonný stejně, jako jakákoli jiná manipulace s obsahem zákazníkovy recenze Za uvedené jednání hrozí e-shopu respektive jeho provozovateli pokuta až 5 milionů korun podle závažnosti provinění.
Pokud se zákazníkovi zveřejněné recenze zdají nepravdivé nebo jednání obchodu podezřelé může si ověřit, zda obchod již nebyl ČOI označen za rizikový
Zákazníkovi pak výše uvedené rozšíření ochrany spotřebitele dává možnost být ještě aktivnější v obraně svých práv u obchodníků a nahlásit České obchodní inspekci právě i případnou machinaci s recenzemi. Pokud například mezi dostupnými reakcemi zcela chybí jakákoli reakce negativní. Na straně druhé by se ani zákazník neměl při svém postupu unáhlit. Je dobré si hodnocení daného e-shopu ověřit raději z více zdrojů a nevynechat ani speciální stránky České obchodní inspekce www.rizikove.cz, kde je pravidelně aktualizovaný seznam rizikových e-shopů.
Podobné články
Povinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZměny v tiskopisech ohledně zdanění příjmů fyzických osob si v roce 2024 vyžadují průběžnou pozornost
Finanční správa upozorňuje všechny daňové subjekty a autory mzdových systémů na nejnovější verze formulářů…
Více informacíNereagování na obsah datové schránky může způsobit zásadní problémy s úřady a institucemi
Jednotlivci i právnické osoby, které nevěnují pozornost obsahu svých datových schránek povinně zřízených státem,…
Více informací