Elektronická evidence tržeb podle zákona aneb jak obstát se ctí
Povinnost elektronické evidence tržeb už naživo doopravdy a se vším všudy začne už v listopadu 2016 pro všechny podnikatele v gastronomických a hotelových službách a následně se v pravidelných intervalech budou přidávat i podnikatelé další. Nastává tedy čas strategických příprav, aby vše bylo jak zákon žádá, ale bez zbytečné nervozity a výdajů.
Co k elektronické evidenci tržeb potřebujeme a proč
Jak už víme, elektronická evidence tržeb je zde proto, aby bránila podnikatele, kteří poctivě ze své činnosti odvádějí daně, před těmi, kteří daně neodvádějí a způsobují daňové úniky a podvody.
Podvodnému jednání se dá bránit jen trvalým sledováním toho co se v procesu děje, to znamená sledováním tržby už od počátku jejího uskutečnění. A právě k tomuto je potřeba stálá komunikace podnikatele přijímajícího platby v hotovosti s Finanční správou ČR. V okamžiku uskutečnění transakce se odešle zpráva o tomto kroku na Finanční správu a ta okamžitě přijetí zprávy potvrdí zasláním unikátního kódu podnikateli a tento kód se následně vytiskne na účtence pro zákazníka. Podnikatel splnil co měl a nic nezatajil a má to potvrzeno a stejně tak i zákazník má potvrzení, že platí podnikateli, který se chová v souladu se zákonem a náležitě odvádí státu daně.
Aby uvedený proces mohl proběhnout jak náleží,
potřebuje k tomu podnikatel především
- připojení k internetu pevné nebo mobilní, obojí je možné a komunikace mezi podnikatelem a Finanční správou může být prováděna pomocí elektronických počítačových pokladen, ale stejně účelu poslouží i tablet nebo chytrý telefon doplněný o tiskárnu pro vytištění účtenek,
- mít zaregistrováno autentizováno pokladní místo z něhož budou informace o uskutečněných tržbách odcházet a kam se bude do dvou sekund po uskutečnění vracet potvrzení Finanční správy v podobě unikátního fiskálního kódu každé transakce, který se vytiskne na účtence,
- mít registrován podpisový kód poplatníka v souladu s příslušnou vyhláškou ministerstva financí.
Kde zařídit vše potřebné k EET administrativně?
Nejméně vyřizování zřejmě bude mít podnikatel asi se zřízením internetového připojení, které je v současnosti pro podnikatele i nepodnikatele běžnou záležitostí. A i ten kdo by připojení dosud neměl může mít dnes mobilní i pevné připojení k dispozici během několika hodin.
O malinko více času bude podnikatel potřebovat k vyřízení potřebných administrativních záležitostí, to znamená registrace pokladního místa a získání podpisového kódu podnikatele. Záležitost je nutné řešit podáním žádosti na příslušný finanční úřad. Žádost lze podávat na úřadě osobně nebo tak učinit prostřednictvím datové schránky přes webové stránky správce daně. Žádosti budou po podání uspokojovány v co nejkratším termínu.
Jaké zařízení a za kolik?
Zbývá tedy řešit otázku jakým technickým zařízením celý ten proces rychle, jednoduše a bez zbytečných výdajů a problémů uskutečňovat. Tady bude dobré uvažovat, dle rozsahu podnikatelských aktivit.
Celý proces lze řešit pomocí chytrého telefonu s příslušnou aplikací a tiskárnou. Většina mobilních operátorů již nějakou aplikaci ke zvládání EET nabízí a s dalšími se postupně dále přichází a přicházet bude. Mnohé aplikace jsou dokonce šité na míru určitým provozům, třeba Shopkeeper pro trafikanty. Jiná aplikace se zase zaměří na hoteliéry a jiná pomůže řemeslníkům. Nebo je možné pro větší provoz zvolit specializovaný pokladní systém s PC připojením. Takže jedním zařízením obstaráme celý proces odeslání, přijetí odezvy, vytištění účtenky a to vše rychle několika kliknutími. Jak tedy uvádíme výše vše bude vycházet z individuality podnikatele a odrazí se to i v pořizovacích nákladech.
Někteří podnikatelé při pořizování vyjdou s částkou, která jim bude poskytnuta jako daňová sleva, poskytovaná právě na zajištění se k elektronické evidenci. Tato částka je jednorázová ve výši 5000 Kč na podnikatele, který má ze zákona povinnost evidovat tržby. Jiní možná sáhnou po náročnější variantě a v rámci větší komplexnosti raději nějakou tu tisícovku připlatí. To už bude záležet případ od případu na podnikajících jejich podmínkách a rozhodnutí.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací