Farmáři i mlékárny dostanou peníze, aby z mléka vytvořili zázrak
O nelehkém údělu zemědělců jsme na našich stránkách psali již několikrát. Sotva si mnozí z nich stačili mírně vydechnout po letních vedrech, sklizni úrody a třeba alespoň prozatímně vyřešili omezené množství krmiva pro dobytek, mají další problém, který není novinkou, ale zaplavuje jako rozbouřená mléčná řeka a řešení je v nedohlednu. Ministerstvo zemědělství slibuje finanční podporu na jeho řešení, jenže co dál?
O mléko není zájem vývozu se nedaří sousedé mají dost
Čeští zemědělci a s nimi i mlékárny hledají způsob jak udržet mléčnou řeku v regulovatelném korytě, zabránit ji v živelné kalamitě a dostat za vyprodukovanou surovinu alespoň něco, aby bylo na krytí nákladů na výrobu. Mlékárny se zase snaží mléko zpracovávat a dostat jej k zákazníkovi v trvanlivější a lákavější formě sýrů, nejrůznějších krémů a pochoutek. Jenže řešení problému to příliš nepomáhá. Skoro 70 litrů mléka přebývá.
Spoléhalo se na vývoz jenže taktika selhala. Rusko má embargo na dovoz unijních potravin. Ani posilování a masírování dobrých vztahů s Čínou, které usilovně provádí naši politici, nás jak se ukazuje, z mléčné potopy nevytáhne. I Čína má mléka dostatek a vývoz mléka a produktů z něho do uvedené destinace také poklesl. Výkupní cena mléka v naší zemi stále klesá. Letos se vykupuje za cenu, která je proti té loňské o tři koruny nižší než v roce předchozím a zřejmě ještě poklesne. Všechny okolní státy EU mají svého mléka v současnosti dostatek, takže o dovoz z jiných zemí logicky příliš zájmu nejeví.
Podpora ministerstva zemědělství má pomoci se z bludného kruhu dostat
České ministerstvo zemědělství se rozhodlo podržet zemědělce i mlékárny finanční stomilionovou podporou, která by měla farmářům pomoci, aby mohli vyrábět ještě kvalitnější mléko, které prostě prorazí, prolomí silnou konkurenční bariéru a uplatní se i v přesycených podmínkách. Každý zemědělec může dostat až tři tisíce eur ročně, když bude vyrábět takový mléčný elixír, který parametry svých hodnot srazí konkurenci na kolena. Jenže je to opravdu to pravé řešení, když dostatek i přebytek mají i rozlohou větší hráči, jako jsou třeba Belgie, Nizozemsko i další země? S jednoznačnou určitostí se odpovědět nedá. Jisté je jen to, že zkusit se musí vše a plavat. Snad se českým farmářům podaří nad mléčným přebytkem zvítězit, stejně jako žábě ze známé české báchorky, která nevzdala svůj boj po pádu do smetany.
Podobné články
Kam zaslat povinný podíl–zaměstnávání OZP?
Pokud se zaměstnavatel ocitne v situaci, kdy není schopen zákonnou povinnost zaměstnávání OZP splnit přímým…
Více informacíPorodné v roce 2024 náleží jen při nejnižších čistých příjmech a maximálně na dvě děti
Porodné je v roce 2024 stále určeno pro ty nejvíce sociálně znevýhodněné rodiny a samoživitele. Jedná se…
Více informacíO příspěvek na nákup elektromobilu a výstavbu dobíjecí stanice budou podnikatelé moci požádat od roku 2024
Od ledna 2024 do září 2025 budou mít podnikatelé možnost požádat o státní finanční podporu určenou pro nákup…
Více informacíPaušální náhrada nákladů za práci na dálku stanovena je, ale nemusí ji ani po novelizaci dostávat každý zaměstnanec
Novelizovaný zákoník práce, který je účinný od 1. října 2023 je doplněn i příslušnou vyhláškou o výši…
Více informací