Finanční benefity poskytují firmy znatelně méně než v roce předchozím
Benefity jsou stále slovem, při jehož pouhém vyslovení zbystří zaměstnanci sluch i přidají na pracovní výkonnosti. Škála těchto motivačních prvků poskytovaných zaměstnavateli zaměstnancům za vyšší pracovní aktivitu je poměrně rozsáhlá. V poskytování některých z nich začínají být zaměstnavatelé čím dál opatrnější, přesto, že se jedná o pobídky, které pracovní úsilí zaměstnanců vylepšují nejefektivněji, to znamená o benefity finanční.
Benefity svým zaměstnancům firmy stále poskytují, ale těch finančních už ubývá, i když plánované omezení daňového zvýhodnění benefitů ještě platit nezačalo
Nad poskytováním zaměstnaneckých benefitů v poslední době začínají vyskytovat nepříjemné mraky kvůli omezení daňového zvýhodnění z důvodů plánovaných úsporných opatření vlády. Popsaný vývoj s nepříjemnou nervozitou sledují a kritizují nejen zaměstnanci a poskytovatelé stravenek, ale i samotní zaměstnavatelé. Všichni jmenovaní se shodují v tom, že omezení nebo úplné odbourání daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů přinese více škod, než úspor do státního rozpočtu.
Nejnovější průzkumy ohledně zaměstnaneckých benefitů znovu potvrdily, že pokud bude výrazně omezeno daňové zvýhodnění benefitů, tak je zaměstnavatelé prostě nebudou poskytovat. Uvedený vývoj rozhodně není ani samotným zaměstnavatelům lhostejný. Benefity dávají svým zaměstnancům rádi, protože dobře vědí o jak účinný motivační nástroj na zvýšení efektivity práce a pracovní morálky se jedná.
Zaměstnavatelé danou motivaci k práci svým zaměstnancům poskytují a poskytovat chtějí, i když už nyní musí danou oblast také přizpůsobovat současnému nepříliš dobrému ekonomickému vývoji. Jinými slovy firmy více zvažují jakou formu benefitů zaměstnancům nabídnou. I ve firmách se přirozeně šetří více než ještě třeba v roce předešlém a zřetelně méně se poskytují finanční benefity formou takzvaného 13 platu, prémií ke mzdě nebo třeba i finančního příspěvku na dovolenou. Na straně zaměstnanců jde však o motivaci, která přitahuje nejvíce.
Kromě finanční motivace zaměstnance stále přitahují i benefity na volnočasové aktivity, podpora stravování, dovolená navíc i příspěvky na důchodové pojištění.
I firmy, které nemohou zaměstnancům nabídnout benefity finanční se snaží danou motivaci nabídnout v jiné formě a zaměstnanci ji s oblibou využívají. Na pomyslných prvních příčkách oblíbenosti benefitů se stále drží kromě stravenek či příspěvku na stravování drží příspěvky na volnočasové aktivity na sportoviště i za kulturou, příspěvky zaměstnavatele na životní či důchodové pojištění nebo příspěvky na zdravotní péči.
Stálou oblibu mezi zaměstnanci má i poskytnutí delší dovolené i možnost využití několika dnů zdravotního volna takzvaných sick days.
Z uvedeného je tedy jasné proč kritika vládou zamýšleného omezení daňového zvýhodnění benefitů stále roste a nezbývá než doufat, že vláda onen konsolidační balíček daňových úspor ještě alespoň trochu zmírní zaměstnaneckým benefitům ku prospěchu. Zatím se balíček nachází v legislativním procesu a jeho účinnost je v plánu od 1. 1. 2024. O dalším vývoji popsané problematiky se bude snažit přinášet další informace i tento portál.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací