Firmy se snaží hromadně nepropouštět, ale také neinvestovat a připravují se na druhou vlnu pandemie
Vláda by ráda viděla tuzemské hospodářství a ekonomiku vůbec po jarní koronavirové ráně co nejdříve opět v kondici a chce firmy co nejvíce motivovat k investicím. Vše však nasvědčuje tomu, že restart příliš rychle nepůjde. Firmy jsou spíše opatrné a vyčkávají na další vývoj.
Většina firem se snaží nepropouštět a nesahat zaměstnancům na mzdy, ale ne všude se to podaří
Ještě začátkem tohoto roku měli firmy tolik práce a zakázek, že téměř nestíhali a všude se hledaly pracovní posily, ale dva tři měsíce koronavirové krize ve většině podniků a hlavně v průmyslu otočily vývoj zcela opačným směrem. Největší problém má nyní většina průmyslových firem s nedostatkem zakázek. Objem zakázek mnohde klesl o čtvrtinu až polovinu a výhled do budoucna je značně nejistý i u velkých tahounů ekonomiky.
Ve velké míře se zatím firmy snaží uvedenou nepřízeň osudu zvládnout úsporami, které se netýkají mezd. Pokud je to jen trochu únosné snaží se většina také nepropouštět zaměstnance a připravit se předem na další vývoj pandemie
Jenže věci nejsou zdaleka tak snadné, jak by se někdy mohlo zdát. Pro některé zvláště menší firmy je pandemie nenávratně zhoubou. Činnost už ukončily mnohé restaurace, kavárny, pekárny, menší obchůdky, ale i třeba firmy zaměřené na výrobu a prodej specifických uměleckých předmětů či třeba například firma na dekorování skla.
Většina firem nyní zvažuje vydávání peněz a investice si velmi rozmýšlí. Vláda by chtěla u firem vidět postup přesně opačný a naopak chce firmy povzbuzovat, aby investice neodkládaly a nebály se jich.
Velmi důležitý bude další vývoj situace v zahraničí, flexibilita firem i adresná pomoc těm, kteří to opravdu potřebují
Pro opětovný restart hospodářství a celé tuzemské ekonomiky bude nesmírně klíčový další vývoj v zahraničí. Jedna věc je totiž pokles poptávky, ale závažnější situace je tam, kde dojde na delší dobu k porušení nebo dokonce ukončení dodavatelsko-odběratelských vztahů. Důležitá je také flexibilita firem, to znamená, jak rychle dokáží svoji činnost přizpůsobovat aktuální situaci.
Dalším rozhodujícím faktorem je pak skutečně efektivní adresná pomoc státu přímo konkrétním firmám, které mají největší problémy. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků byla dobře koncipována dosavadní pomoc vlády právě živnostníkům, ale pomoc pro malé a střední firmy už pokulhává. Na peníze z programů COVID čekají poměrně dlouho. Pomoc potřebují v dané souvislosti zejména výrobní firmy a exportéři a cestou k této pomoci, by podle odborníků mohlo být posílení podpůrného programu Antivirus.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informací