Firmy žádají jednodušší pravidla pro zaměstnávání cizinců
Nízká nezaměstnanost je krásná věc, jenže má i svá zásadní negativa, možnosti pracovníků jsou široké a na mnoha pozicích ve velkých i malých firmách se jich nedostává. Z uvedeného důvodu žádají firmy legislativce o změny a hlavně zjednodušení pravidel pro zaměstnávání cizinců.
Povinná doba pro oznámení volného místa by se měla zkrátit na 10 dnů a potřebné jsou i další změny v zaměstnávání cizinců
Tam, kde se nedaří v krátké době obsadit pracovní pozici tuzemským pracovníkem, měly by mít velké i malé firmy možnost flexibilního řešení obsazení dané pozice pracovníkem z ciziny.
V současnosti je zaměstnávání cizinců samozřejmě možné a podmínky se postupně mění, ale změny přicházejí pomalu a potřebám podniků rozhodně nestačí. O pracovníky z ciziny už nemají zájem jen velké firmy, ale i firmy s několika pracovníky. Podniky, které dnes nemají minimálně deset a více pracovníků se do programů na získávání pracovních posil z ciziny zapojit nemohou. Ještě zásadnějším problémem, který firmy brzdí je povinná doba oznámení volného místa na úřadu práce. Volné místo musí v současnosti zůstat třicet dnů k dispozici tuzemským uchazečům a teprve poté může firma danou pozici zařadit do pracovních míst nabízených zahraničním pracovníkům.
Dále je potřeba nastavit administrativu pro zaměstnávání zahraničních pracovníků tak, aby již zaměstnaný cizí pracovník musel na daném místě zůstat alespoň půl roku a nemohl danou firmu opustit ihned po přijetí a odejít pracovat jinam.
Firmy hledají velké množství kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků a bylo by potřebné, aby se rozšířil i počet zemí, ze kterých bude možné pracovní síly získávat.
S volnějšími pravidly nesouhlasí odbory
Za uvedené požadavky firem se staví nejrůznější organizace hájící zájmy podniků a podnikatelů. Proti volnějším pravidlům pro zaměstnávání cizinců se však staví Odbory. Argumentují v daném případě tím, že uvolněná pravidla by mohla ubírat pracovníky zemím, které je potřebují doma na svém území.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací