Hledání v transakční historii v internetovém bankovnictví mají lépe nastaveno spíše mladší a menší banky
Zpětné doložení určité konkrétní finanční transakce z období i před několika lety bývá nejednou pro klienty v nejrůznějších úředních záležitostech velmi zásadní. Jenže ouha vytáhnout si transakční historii k vlastnímu účtu starou třeba několik let, nemusí být ani při internetovém bankovnictví snadné, záleží na bance.
Každá banka má dobu transakční historie nastavenu jinak. Někde může mít klient problém s pohledem dva roky zpátky a jinde není problém ověřit transakci uskutečněnou třeba i před více než pěti lety
Mohlo by se zdát, že v dnešní době velkého rozmachu elektronického bankovnictví i všeobecné digitalizace a automatizace už není pro klienta problém vyhledat si jednoduše a rychle finanční transakci uskutečněnou třeba před čtyřmi, pěti nebo i více lety. Jenže pravý opak může být pravdou a problém může mnohdy nastat už při dohledávání platby uskutečněné dva roky zpětně. Banky mají totiž možnost nastavit si uvedenou dobu v různé délce.
U některých bank si klient může kutat v transakční historii neomezeně třeba klidně od založení účtu před mnoha lety a u jiné banky může být problém dostat se v transakční historii dva roky nazpět. Paradoxně větší problém s danou záležitostí může být u větších a starších bank, než u menších a nově vznikajících. Třeba Komerční banka či Moneta pustí klienta do transakční historie maximálně dva roky nazpět a ani o krok dál.
Některé Banky danou záležitost vysvětlují tím, že zpětné zpřístupnění klientových transakcí za delší období než posledních dvou let si žádá vysoké náklady, hrozí přetížení systému a přitom nejde o informaci, kterou by klient chtěl příliš často.
Menší a novější banky třeba Air Bank, Fio banka a mnohé další však razí názor přesně opačný a nechávají klientovi v přístupu do historie transakcí neomezenou volnost. Novější banky se snaží také o to, aby vyhledávání bylo pro klienta co nejpohodlnější, a mnoho z nich už nabízí rychlé fulltextové vyhledávání.
Zákon se dostupností transakční historie nad jeden měsíc nezabývá vůbec
A co vlastně k dané záležitosti říká zákon? Podle zákona o platebním styku vidí jako klíčovou dostupnost aktuálních transakcí za poslední měsíc. Jinými slovy klient nemá mít problém s dohledáním aktuálních transakcí za posledním měsíc. Delší přístup k transakční historii zákon kupodivu neřeší a nestanoví poskytovatelům platebních služeb povinnost poskytovat klientům na požádání informace o platbách proběhlých v historii. Banka má ze zákona pouze povinnost poskytnout klientovi informaci o právě proběhlé platební transakci po odepsání částky.
Většina bank menších i větších se snaží služby klientům stále více zdokonalovat a nabízet zákazníkům co nejpřehlednější a nejpohodlnější přehled transakcí, aby si je klient mohl snadno vyhledat i identifikovat.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíZasílání údajů k platbě daně z nemovitosti e-mailem si lze zajistit do 15. března včetně
V rámci svých snah o zefektivnění procesů a zvýšení spokojenosti poplatníků, Finanční správa ČR opětovně…
Více informacíZ daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů
Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…
Více informacíJak vyplňovat potvrzení o zdanitelných příjmech v roce 2024 po změně zákonů ohledně spoření na stáří
Jak se blíží datum, kdy je třeba odevzdat přiznání k dani z příjmů, zaměstnavatelé pro velké množství svých…
Více informací